Mít vlastního německého ovčáka si přál už v dětství. „Můj starší bratrance tehdy jednoho měl. Vysnil jsem si, že jednou jej budu mít také. Ve čtrnácti letech jsem se konečně dočkal a vyrazil na cvičák do Kostic," vypráví Šesták, který pracuje u vězeňské služby v Břeclavi.

Kostickému cvičáku je věrný dodnes. Věnuje se na něm nejen svým psům. „Měl jsem doposud vlastní tři německé a dva belgické ovčáky a dva rotvajlery," říká současný majitel belgického ovčáka jménem Cyclon Olbramovický kvítek, s nímž získal loni na mistrovství republiky všech plemen jedenácté místo a na mistrovství belgických ovčáků ještě o pět příček lepší umístění.

Navíc jsou neoficiálně nominovaní na mistrovství světa jako první náhradníci. „Pokud někdo z umístěných před námi nakonec nepojede, bude řada na nás," usmívá se člen kostického kynologického klu­bu.

Používá „klikr"

Že se trénink psů stane koníčkem na plný úvazek, věděl hned od začátku. „Spíš bych to nazval rovnou koněm než koníčkem. Časově je to velmi náročné. Na cvičák chodím denně a trávím tam několik hodin. Někdy dvě nebo i čtyři. Vždy podle náročnosti tréninku," zmiňuje muž.

Základ v pokroku dovedností psa vidí v pozitivní motivaci. „Psa si musíte naklonit na svoji stranu. Vytvořit si s ním vztah a dobře ho motivovat. Jakmile udělá něco dobře, hned jej odměnit. Ať už nějakým pamlskem nebo míčkem. Kromě motivace je důležitá i důslednost. Musí mezi nimi panovat rovnováha," zdůrazňuje cvičitel.

Poslušnost, obrana, stopování, vyhledávání drog-dovednosti, na které se Šesták zaměřuje. „Pokud učím psa vyhledat drogu, postupuji s ním jako vždy-přes pamlsky. Nejdříve si načichá jednu látku, na které se učí. Přičichne k ní a dostane pamlsek. V tu chvíli ví, že to udělal dobře. Postupně pak látku schovávám na různá místa a pomalu zvyšuji náročnost. V poslední době často používám takzvaný klikr, Pes něco udělá dobře, tak kliknu, zachytí stopu, kliknu, a tak dál," nastiňuje postup.

Jeho čtyřnozí svěřenci nesklízí úspěchy pouze na kynologických soutěžích. Pod jeho rukama prošli i takoví, kteří nyní pomáhají u ozbrojených složek, u celní správy či u policistů v Rakousku.