První se týká sledování běžných druhů ptáků. V Mikulově se koná už počtvrté v řadě. „Na programu bude řada odborných témat. Od statistického zpracování dat ze sčítání běžných druhů ptáků přes jejich využití ve vědě a v ochraně přírody až po diskusi, jak zajistit rozvoj sčítání ptáků i v zemích z tohoto pohledu méně rozvinutých,“ uvedl Petr Voříšek z pořádající České společnosti ornitologické.

Jak dodal, program je ve svém desátém roce existence jedním z nejrozvinutějších svého druhu v Evropě. Jeho postupy a příklady se inspirují i na jiných kontinentech včetně Severní Ameriky.

Druhý seminář bude zahajovacím setkáním k novému projektu na vytvoření seznamů ohrožených ptáků Evropy. „Účastníci prodiskutují metody sběru údajů o početnosti a rozšíření ptáků v jednotlivých evropských zemích a dohodnou konkrétní kroky, jak taková data získat a zpracovat. Výsledkem budou odhady početnosti a mapy rozšíření všech ptačích druhů ve všech zemích Evropy,“ vysvětlil Voříšek. Se zveřejněním prvních výsledků se počítá v roce 2014.