Holubář Zdeněk Jochman z Podivína je možná více než na ptačí chřipku nabroušený na české veterináře. Nechápe, proč jsou na chovatele holubů tak tvrdí. Kromě výstav opeřenců totiž zakázali i závody holubů, kteří navíc mají domácí vězení.

„Holuby nemůžeme vůbec pouštět ven. Přitom se ví, že se na ně ptačí chřipka nepřenáší. V Německu taková omezení vůbec nemají,“ postěžoval si Jochman, který má doma tři sta holubů.

Z mimořádných veterinárních opatření není nadšený ani předseda velkopavlovických chovatelů Antonín Komosný. „Je to bohužel tak, exoty, drůbež ani holuby teď není možné vystavovat ani vykupovat. Mladé kusy, které chtěli chovatelé prodat, budou muset až do odvolání zákazu živit. A to se jim prodraží,“ konstatoval Komosný.

Velkopavlovičtí zákaz pocítí i při burze, kterou organizují každý měsíc. „Poznáme to na návštěvnosti i na penězích. Přebytečné exoty k nám vozí lidé z celého okresu. Pokud opatření brzy neskončí, bude to špatné,“ pokračoval s tím, že podobnou situaci zažili kvůli ptačí chřipce už loni. Tehdy trvala omezení tři měsíce.

„Je pravda, že někteří chovatelé se ekonomických ztrátám asi nevyhnou. Přesto jsem zatím neslyšel o nikom, kdo by kvůli ptačí chřipce skončil. Skutečného chovatele by to ani nenapadlo,“ odmítl úvahy o možném úbytku chovatelů na Břeclavsku okresní tajemník chovatelského svazu Václav Mlaskač.
Končit nehodlá ani Jochman. Preferuje jiné řešení. „Už se nahlas hovoří o tom, že zabijácký virus má každá druhá labuť. Na Nových Mlýnech by to proto chtělo rázný zásah. Vím, že je to tvrdé, ale jinak to neskončí,“ nabídl krvavý recept.