Jak reagujete na poslední zprávy z východních Čech, kde přibylo nakažených ptáků?
Tak, že tam vysíláme naše středisko. Zasahuje tam i naše technika a lidé. Účastnili se likvidace už prvního ohniska a jsou samozřejmě připravení zasáhnout na území našeho kraje, pokud bude potřeba.
Hlásí vám lidé v panice případy uhynulých ptáků?
Zatím ne, ale vypukne to.
Máte zprávy o výsledcích rozboru uhynulé labutě od Pálavy?
Tam je zatím podezření, které laboratoř vyvrátí nebo potvrdí ve čtvrtek dopoledne. Šlo o volně žijícího ptáka, u nichž zas tak o moc nejde. Vloni jsme takový nález také měli a nic moc se nedělo. Zatím není důvod k žádným opatřením.
Jak by taková opatření vypadala v případě, že by se vyskytla nákaza v hospodářském chovu?
Místo by se ocitlo v ochranném pásmu a opatření by byla nařízena podle závažnosti nákazy. Zřejmě by nedošlo na omezení dopravy a policejní zátarasy, jak se o nich informovalo z Čech. Takové zásahy jsou podle zákona možné jen při nákaze slintavky, ne u ptačí chřipky. Leda že by to vyžadovala rizika šíření, například kvůli dopravě.
Přece jen, kdo přijde o slepice, když se prokáže nákaza ve vesnici?
To nejde dopředu říct, zákon není automat. Postupovalo by se podle epidemiologického rizika. Zlikvidují se samozřejmě ptáci ze zasaženého chovu, a pokud v místě bylo nebezpečí kontaktu s dalšími chovy, tak v pásmu tří kilometrů padnou i ostatní chovy. V dalším pásmu deseti kilometrů nastane dohled a monitorování.
Kdo proplácí náhrady za pobitou drůbež a jak se vypočítává taková škoda?
To je dáno zákonem o veterinární péči, kde je škoda odstupňovaná podle druhu zvířete a nákazy. Někdy se hradí jen škoda na zvířatech, jindy i náklady na likvidaci. Škody proplácí Ministerstvo zemědělství.
Testy potvrdily u uhynulé labutě nebezpečný virus H5N1