Průzkum, který vytvořila exekutorská komora primárně pro Českou republiku, ukázal i situaci na jihu Moravy. V kraji se zeptali na půjčky devětapadesáti lidí, z nich si na dárky půjčilo sedmnáct. „V Jihomoravském kraji je také větší poměr nejmenších půjček do pěti tisíc oproti celostátnímu průměru," uvedl mluvčí Exekutorské komory David Sahula.

Z průzkumu vyplývá, že si na Vánoce půjčuje i mnoho těch, kteří mají osobní zkušenost s exekučním řízením. „Šokuje nás, že si půjčku chtějí brát i lidé, kteří nyní čelí exekuci, často i mnohačetné. Proti některým vedeme více než deset exekucí. Místo toho, aby nejdříve splatili své současné dluhy, si berou další. Tím své trable ovšem ještě prohloubí," upozornila prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.

V souvislosti s neuváženým zadlužováním před Vánoci navíc připomíná Fučíková fakt, že exekuce se koncentrují do stále užší části společnosti. Na jednoho člověka v exekučním řízení nyní v průměru připadá 5,8 případu exekuce, přitom před dvěma lety to bylo 3,3 exekuce. „Děje se tak z velké části kvůli neuváženým úvěrům i snaze vytloukat klín klínem, tedy půjčku půjčkou," uzavřela Fučíková.

Lidé v kraji si půjčují nejen od bank, ale také od soukromých společností. „Pomáháme zájemcům najít co nejvýhodnější půjčku, žádostí před Vánocemi zpracováváme víc než jindy. Druhé období je pak těsně po nich. Lidé totiž nakoupí spoustu věcí a nedomyslí zbytek. Pak zjistí, že výplata je až patnáctého ledna. Chybí jim tak peníze na živobytí," komentoval Michael Sobotík z brněnské firmy Nebankovní půjčky.

Krátkodobou radost z dárků ovšem často střídají dlouhodobé problémy. „Půjčovat si na vánoční dárky považuji za nerozumné. Potěšit lze přece blízké i jiným způsobem než drahým zbožím na úvěr. Stačí totiž nějaká nepředvídatelná událost, kvůli které se dlužníkovi sníží příjmy, a rázem se může dostat do problémů se splácením," komentovala Fučíková.

Podle psychologa Nováka ale snaha zařídit pěkné a bohaté Vánoce není špatná. „Je to dobrá lidská vlastnost, nekritizoval bych to, po psychologické stránce na tom totiž není nic špatného. Lidé ale často neodhadnou míru a dostávají do složité situace," vysvětlil psycholog.

Většinou si chtějí na vánoční výdaje půjčit částky do desíti tisíc. „O něco častěji si půjčují také studenti a důchodci," řekla Fučíková.

Novák ale dodává, že ti, kteří si berou půjčky bez rozmyslu, jsou většinou lidé s určitými sociálními problémy. „Žijí pouze dnem, zítra je pro ně daleko. Bývají také často finančně negramotní," zakončil psycholog.