Jedničkou sdružení Pro Region v podzimních volbách bude stávající starosta Pavel Dominik, ovšem v jejich kandidátce chybí nynější radní Zbyněk Chlumecký a Libor Nazarčuk, který dostal nabídku za hnutí ANO kandidovat do Senátu. „Chlumecký chtěl být na kandidátce v první pětce. Můj názor je, že tam patří, ale na výroční konferenci se do první pětky nedostal. Jeho odchod je pro nás oslabení,“ řekl Dominik.

Chlumecký se podle svých slov do voleb chystá jako nezávislý za sociální demokracii. Ta zatím kandidátku sestavenou nemá, ale pozici lídra chce na podzim obhajovat dosavadní místostarosta Jaroslav Válka. „Budu o to usilovat,“ potvrdil Válka svůj zájem.

Andrej Babiš přijel se svou vládou v demisi ve středu do Břeclavi. V podvečer měl v tamním kulturním domě Delta diskuzi s obyvateli. Někteří si připravili i nelichotivé transparenty.
Obchvat Břeclavi a D52? Postavme, čemu nebrání chráněná území, řekl Babiš

I třetího koaličního partnera hnutí ANO teprve čeká sněm, kde budou břeclavskou kandidátku řešit. „Jako lídr je navržený stávající místostarosta Svatopluk Pěček,“ odtajnil předseda břeclavské oblastní organizace ANO Milan Vojta.

Mladé a neklidné potáhne do voleb stejně jako před čtyřmi lety Jakub Matuška. „V komunálních volbách chceme uspět, míříme na metu dvaceti procent získaných hlasů. Za uplynulé čtyři roky jsme nasbírali množství zkušeností, které teď chceme zúročit,” prohlásil Matuška.

Známí lídři
∙ Pavel Dominik (Pro Region)
∙ Jaroslav Válka? (ČSSD)
∙ Svatopluk Pěček? (ANO 2011)
∙ Marcela Pardovská (KDU-ČSL)
∙ Jakub Matuška (Mladí a neklidní)

Proti současnému vedení okresního města se chtějí v nadcházejících volbách postavit Soukromníci, Svobodní, TOP 09 a KDU-ČSL. Nyní jednají o společné velké koalici. „Jasno by mohlo být příští týden,“ sdělil za Soukromníky Jan Baránek.

Iniciátoři společné koalice jednali také s občanskými demokraty a Mladými a neklidnými. Podle Baránka však tato uskupení neměla o spolupráci zájem.

Křesťanští demokraté prozatím počítají se samostatnou kandidátkou. V jejím čele však nebude stát bývalý místostarosta a krajský zastupitel Richard Zemánek. Ten se hodlá soustředit na kandidaturu do Senátu. „Budu kandidovat do zastupitelstva, ale ne na pozici lídra. Nebylo by to férové vůči voličům. Když chci dělat jednu věc, nemohu dělat pořádně i druhou. Lídrem do komunálních voleb bude kolegyně Marcela Pardovská,“ prozradil Zemánek.

Ilustrační foto
304 milionů pro dopravu? Téměř vše na opravy mostů. Jsou v havarijním stavu

Komunisté budou mít jasno o čelních kandidátech až v polovině května. Dlouholetý břeclavský zastupitel Leopold Levák nyní konkrétní jména říkat nechtěl. Sám už se však kandidovat nechystá. Chce dát prostor mladším. „Pokud bych se na kandidátce objevil, tak až na posledním místě,“ poznamenal Levák.