Do tamních sklepů si totiž našlo cestu přes tři tisíce návštěvníků, což je v tříleté historii akce s výstižným názvem Ze sklepa do sklepa zatím nejvíc. Možná i proto, že opět přibylo otevřených sklepů – z loňských jedenatřiceti na letošních čtyřicet.

„Jsme rádi, že si do Velkých Bílovic našlo cestu tolik návštěvníků. Kromě otevřených sklepů jsme pro ně připravili i bohatý kulturní program,“ řekl Michal Fic z pořádajícího Spolku velkobílovických vinařů. Jak dodal, k letošním novinkám patřil hudební program na Křástelce a také katalog vinařů s prostorem na poznámky k ochutnávaným vzorkům.

„Je to výborná věc. Vždycky jsem si chtěl dělat k jednotlivým vínům poznámky, ale nebylo kam ani čím. Teď jsme dostali i tužku,“ pochvaloval si Pavel Staněk z Ostravy, který na velkobílovickém putování po sklepech zatím ani jedinkrát nechyběl.

„Poprvé jsme sem přijeli, protože moje přítelkyně tady má rodinu. V Ostravě chodím na pivo, ale tady by mě to ani nenapadlo. Těch odrůd, jsem z toho nadšený. Rok od roku je to tady lepší. Z Ostravska sem jely plné autobusy,“ neskrýval nadšení.

Spokojení byli i místní vinaři. „Je to pro nás výborná propagace. Loni jsem sice rozdal víno za dobrých patnáct tisíc korun, ale vyplatilo se to. Mnozí lidé se během roku vrací. To je pro nás důležité, protože dovoz vína z ciziny je cítit,“ svěřil se Jiří Rusnok, který má ve Velkých Bílovicích menší rodinné vinařství.