Oni musí platit povolenku. Jiní chytají zadarmo. Jako nespravedlnost označují vranovičtí rybáři pytlačení, které se v obci poslední dobou silně rozmohlo. Pytláků si všimli někteří z rybářů. Ti s povolenkou podle nich lov načerno poznají.

„Rybář, který má povolenku, pozná člověka, který chytá nezákonně. V tom revíru, kde se to pytlačení děje, třeba není povolené vláčení a oni to dělají," uvedl jeden z členů vranovické rybářské stráže. Zůstal v anonymitě, redakce jeho jméno ale zná.

K zastrašení pytláků má sloužit pobídka k pomoci s chycením viníků. Objevila se na webových stránkách Vranovic. „Výzvu jsme na stránky dali hlavně proto, aby se pytláci dozvěděli, že o nich víme. A že po nich půjdeme," prozradil rybář. V tamních rybnících podle něj pytlačí mladíci, kteří si tímto způsobem vydělávají.

„Nejspíš to dělají lidi odsud. Dvacetiletí kluci, co nechodí do práce a nemají peníze. Tak je shánějí, kde se dá," řekl muž. Podle jeho slov dokonce může jít o bývalé členy rybářského svazu.

Trest nad pět tisíc

Oslovení lidé si jsou téměř jistí tím, kdo za nelegálním lovem stojí. Pytláky ale potřebují dopadnout při činu. „Potřebujeme, aby dojeli policisté a ty lidi chytili. Je nutné je nějak zastrašit," sdělil porybný. Dodal ale, že polapení pytláků bývá složité.

„Když se setkáme s pytlákem, většinou voláme policii. Ten člověk někdy zůstane na místě. A někdy uteče," přiznal rybář. Lidé z rybářské stráže provinilcům zpravidla jen seberou udice a nalovené ryby. Lovci bez povolenky totiž můžou být nebezpeční.

„Jednou jsme chytili muže ukrajinské národnosti. Vypadal hrůzostrašně. Tak jsme sebrali jenom udici a ryby. Policisty jsme nevolali," vzpomněl porybný. Obdobných případů je ale málo. Porybným se daří kontrolovat hlavně vlastní členy. A to, jak dodržují pravidla lovu.

Přestupky týkající se rybaření proto z valné části způsobili zaregistrovaní rybáři. „Kontroly provádíme s rybářskou stráží. Většinou narazíme na rybáře s povolenkou. Ti obvykle porušují stanovenou dobu lovu," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Podle ní je usvědčení v tomto případě těžko dosažitelné. „Cena nezákonně nalovených ryb by se musela pohybovat nad pěti tisíci korun. To je dost ojedinělé," dodala Haraštová s tím, že pytlačení zvěře je hodnoceno jako trestný čin mnohem častěji.

Vranovické ale nesužuje jen pytlačení ryb. Policisté se v posledních čtrnácti dnech zabývají několika krádežemi. V obci se ztratila kola, popelnice i stavební materiál. Starosta obce Jan Helikar mluví jasně. „Vždy se to děje v období prázdnin. Podle mě jde o pouliční kriminalitu, která je už za hranicí tolerance a na hranici trestné činnosti," poznamenal. Zároveň přiznal, že pytlačení v tamních vodách, hlavně v oblasti bývalé pískovny, představuje už dlouhou dobu problém, na který je třeba upozornit. Hlavně nyní, kdy lov nabral na intenzitě.

ADÉLA JELÍNKOVÁ