Bengálské ohně. Zábava, kterou nově krotí v Hustopečích. Pořádání ohňostrojů a noční bouchání petard omezili hustopečští zastupitelé vyhláškou. Radní Richard Homola měl o důvodech jasno. „Řada firem slaví různé večírky a rozlučky, a těch ohňostrojů je v pár týdnech hned několik. Pokud má někdo doma malé dítě nebo psa, tak je to nepříjemné," uvedl Homola s dovětkem, že pořadatelé akcí mohou zažádat o schválení výjimky čtyřicet dní předem.

Bez povolení od města jsou však ohňostroje na veřejných prostranstvích v Hustopečích zakázané. Kromě dvou večerů v roce: na pálení čarodějnic a na Silvestra. Poslední noc v roce musí skončit nejpozději hodinu po půlnoci. „Když budeme dopředu vědět, kdy a kde se ohňostroj uskuteční, rozhodně to nebude od věci," doplnil Homola k výjimkám.

S postupem radnice v této věci nesouhlasil opoziční zastupitel Libor Sadílek. Obavy má o uplatňování vyhlášky v praxi. „Jak to budete vymáhat? Půjdu, zapálím někomu před domem petardy, přijede policie a zeptá se, kdo to byl. Já řeknu, já ne, tady bydlí ten a ten," zmínil, jak by se podle něj dalo vyhnout pokutě.

Od dalších zastupitelů se mu dostalo odpovědi, že se jedná o opatření zaměřené spíše na odpalování pyrotechniky ve větším měřítku. V diskuzi zazněl i názor, že takový zákaz může lidi spíše lákat. Nakonec vyhláška prošla většinou hlasů. Vedení radnice návrhem reagovalo na množící se stížnosti obyvatel na noční vybuchující petardy a rachejtle.

Ne každý je proti. Eliška Rybářová z Hustopečí s ohňostroji žádným problém nemá. „Nevadí mi. Na některé, které pořádají hustopečské firmy, dokonce pravidelně s rodinou chodíváme," vyjádřila se žena.

„Jako ve vojenském prostoru"

Ve Valticích se dostal mezi dvě názorově vyhraněné strany aktuální čtvrteční ohňostroj, který město pořádá v půl jedenácté večer na louce u zámku.

Lence Balgové z Valtic jednou za čas osvětlená noční obloha nevadí. Na její vkus ovšem hřmí petardy ve městě až příliš často. „Je to jako ve vojenském prostoru," napsala na Facebooku k čtvrteční oslavě ukončení koncertního cyklu Concentus Moraviae a otevření zámecké jízdárny spojené s ohňostrojem.

Na sociální síti kritizovala randál ve městě i Jana Foukalová. „Zatímco Lichtenštejnové stavěli a konali vše ve Valticích a okolí v souladu s přírodou a jejími obyvateli, současná společnost sešla úplně z cesty. Chudáci zvířata, jak ta lesní, která s důvěrou chrání svá hnízda a obývají krásný park, tak ta domácí, která jsou z této sobecké zábavy lidí vystrašená," podělila se o názor.

Ve Valticích platí od loňska vyhláška o ochraně nočního klidu a regulaci hlučných činností. „Ohňostroje nám lidé oznamují. Město má možnost je případně zakázat. Zvláštní vyhlášku nechystáme," řekl valtický starosta Pavel Trojan.

Pro hlasité oslavy v nočních hodinách ovšem musí zájemci žádat o výjimku. V Břeclavi o podobné regulaci ohňostrojů zatím neuvažují.