Transparentní a otevřený. Takový úřad slibovala po volbách nová břeclavská koalice. Před dvěma týdny však město vyhlásilo výběrové řízení na pozici personalisty, která je přitom obsazená. Personální a mzdový úsek odboru kanceláře tajemníka vede Leona Radkovičová, manželka bývalého místostarosty a nyní opozičního zastupitele za Pro Region Martina Radkoviče.

„Pokud vím, žádná organizační změna týkající se této pozice neproběhla. Město hledá nového personalistu, vypsalo výběrové řízení, a přitom je toto místo obsazené. Podle mě je to jasné porušení zákona,“ upozornil zdroj, který je dobře obeznámen s vnitřním chodem břeclavské radnice. I proto chtěl raději zůstat v anonymitě. Redakce ale jeho jméno zná.

„Je to nesmysl. S paní Radkovičovou jsme dohodnutí, že v rámci jejích pracovních schopností nadále zůstane na městském úřadě v zaměstnaneckém poměru. Ani počet tabulkových míst na odboru se nezmění, ale zřejmě uděláme nějaké přesuny v rámci pohybu jiných míst na úřadě,“ sdělil tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Na jaký post úřednice přejde, ovšem nechtěl konkretizovat. „V úvahu připadá několik variant, i s ohledem na výsledky výběrových řízení na vedoucí odborů. Nevíme ani, jestli někdo z kandidátů, kteří se na personalistu přihlásí, bude vhodný, zda někdo nový skutečně nastoupí. Je možné, že k žádné změně ani nedojde,“ uvedl Opálka, který kategoricky vyloučil, že by nějakou roli hrála politická angažovanost manžela Radkovičové.

Ta začala dělat personalistku na radnici ještě předtím, než se její muž stal v předcházejícím volebním období radním. „Zatím zůstávám. Zřejmě se chystá nějaká reorganizace. Jinak se k tomu vyjadřovat nechci,“ řekla Břeclavskému deníku.

„Nedokáži říct, čím jsou motivovány tyto změny. Neznám rozhodnutí rady. Je to ale v jejich pravomoci. Dělá to každá radnice,“ komentoval chystanou výměnu na poměrně citlivém úřednickém postu Martin Radkovič.

Zájemci se mohou do výběrového řízení hlásit ještě dnes.

Vázáni mlčenlivostí

„Pravdou je to, že personalista je člověk, přes kterého jdou veškerá výběrové řízení, dělá platové výměry, ví, kdo se přijímá, kdo propouští. Chtějí tam asi mít člověka, který je jim po chuti. Jestli se bojí, že manžel personalistky je v opozici a mohl by se dozvědět nějaké věci, to skutečně nevím. Každý úředník je ale vázaný mlčenlivostí a my se doma o práci nebavíme,“ vyjádřil se bývalý místostarosta.

Současný první muž Břeclavi Oldřich Ryšavý však jakékoliv politické pozadí zcela vyloučil. „Důvod, proč hledáme někoho nového, je úplně jiný. Máme o personalistice odlišnou představu, než jak byla na městském úřadě pojímaná dosud. Jsme přesvědčeni, že se jedná o mnohem komplexnější činnost,“ vysvětlil starosta města.

Podle jeho slov tato práce nespočívá jen ve vedení dat o lidech, ale také o zajištění profesního růstu jednotlivých úředníků a jejich vzdělávání, hledání prostředků ve fondech, ale také aktivní vyhledávání potencionálních pracovníků městského úřadu.

„S prací tohoto typu nemá paní Radkovičová zkušenosti. Proto hledáme zkušeného komplexního personalistu s minimálně pětiletou praxí. Jak jsem byl ale informován, paní Radkovičová je jinak dobrou úřednicí, proto s ní počítáme na jinou pozici. Rozhodně nechceme dosáhnou toho, že by měla odejít,“ zdůraznil Ryšavý.