Tradiční modré uniformy pracovníků Temposu možná brzy zmizí z ulic Břeclavi. Nově by mělo komunální služby ve města zajišťovat Sdružení společností Compag. To dalo radnici nejvýhodnější nabídku. Břeclavská společnost Tempos však podala návrh na přezkoumání řízení k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

„Výběrové řízení jsme vyhlásili proto, že nás auditor upozornil na skutečnost, že máme smlouvu s Temposem na základě výběrového řízení z devadesátých let a že jsme ji každoročně prodlužovali. A to není v souladu se zákonem,“ vysvětlil důvod tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla s tím, že se k otázce výhodnosti a nevýhodnosti jednotlivých nabídek zatím nechce vyjadřovat.

Předseda představenstva společnosti Tempos však ještě nechce házet ručník do ringu.
„Radnice sice vybrala jinou firmu, ale řízení zatím není ve finále. Odvolali jsme se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Naše námitky spočívají v tom, že si myslíme, že město nevybralo správného uchazeče jako nejvýhodnější nabídku,“ odůvodnil odvolání Pavel Iványi.

Jak dodal, jejich cena byla nižší než ta, kterou dal druhý uchazeč. Compag ale vyhrál proto, že měl lepší ostatní kritéria, která však podle nich radnice nevyhodnotila nebo nenastavila správně.

„Poté, co jsme v prosinci podali návrh, vydal úřad v lednu předběžné opatření. To ukládá městu zákaz uzavřít smlouvu s firmou Compag, dokud úřad v této věci nerozhodne. V odůvodnění předběžného opatření je napsáno, že získali pochybnosti o naplnění podmínek. Ale je předčasné mluvit o tom, že máme vyhráno,“ uvedl.

Jednatel firmy Compag Radek Lizec naopak věří v to, že úřad rozhodne v jejich prospěch. „Podle nás žádné pochybení není, myslíme si, že námitky Temposu jsou irelevantní k průběhu zakázky. Takže úřad by měl co nejrychleji rozhodnout o tom, že všechno bylo v pořádku,“ domnívá se Lizec.

Pokud by Compag nakonec vyhrál, počítá s tím, že zaměstná lidi z regionu. „Je pravda, že na jižní Moravě nemáme žádnou provozovnu. Takže v případě, že podepíšeme smlouvu s Břeclaví, budeme muset mít ve městě nějaké sídlo i se zaměstnanci z Břeclavska,“ vyjádřil se.

Paradoxem je, že město Břeclav má ve společnosti Tempos asi třicet procent akcií. Je tedy otázka, jestli nepřijde o vložené peníze. „Myslím si, že co se týká Temposu, byly peníze vynaložené účelně. Všichni jsou obchodníci, takže spolu budou jednat, jestli nebude nějaká spolupráce. Mluvit o ztrátě akcií by bylo velice předčasné,“ komentoval to Neděla.

„Nevím, proč došlo k této výměně. Ale určitě pro to rada měla své důvody. Osobně vnímám firmu Tempos jako společnost úzce spjatou s regionem a s městem Břeclav. Řadu let přispívala na kulturní a sportovní akce a i k ostatním potřebám města se vždy stavěla velmi pozitivně,“ neskrýval překvapení opoziční zastupitel Richard Zemánek z KDU–ČSL.

Tempos už možná nebude zajišťovat služby pro Břeclav. Předseda představenstva firmy Pavel Iványi přesto říká:

I ostatní zákazníci jsou pro nás velmi důležití

Společnost Tempos je se zajišťováním komunálních služeb v Břeclavi spjatá již několik desítek let. To se však může brzy změnit.


Jste zklamaní, že jste výběrové řízení nevyhráli?

Určitě nás mrzí, že radnice vybrala jinou společnost. Jsme rádi, že i někdo říká, že spolupráce byla dobrá. Věříme, že město bylo se spoluprací Temposu spokojené, a to nejen ohledně odpadů, ale třeba i zimní údržby.

Co bude se zaměstnanci, pokud prohrajete?
Uděláme všechno pro to, abychom v případě, že u úřadu neuspějeme, hájili jejich zájmy. Podpoříme jejich zaměstnanost. Vytvořili jsme i finanční fond, který k tomu má přispět.

Co by bylo s areálem firmy?

Zatím je předčasné se k tomu vyjadřovat. Nechci házet ručník do ringu. Nějaká jednání se s Compagem konala, ale dohodu jsme neuzavřeli. Věříme, že u úřadu obstojíme.

Nebude mít firma potíže, pokud přijde o takovou zakázku od Břeclavi?

Město Břeclav je největším a nejdůležitějším zákazníkem. Ale není to tak, že by devětadevadesát procent obratu plynulo jen z radnice. Máme i další společnosti a živnostníky. A i oni jsou pro nás velmi důležití. Problém bychom měli, ale společnost by nezanikla.