Do investice ve výši dvaceti miliónů se chtějí pustit Drnholečtí. Od soukromé firmy totiž odkoupili budovu bývalé radnice, která je dominantou městyse. Objekt je ale ve velmi špatném technickém stavu. Jeho rekonstrukce si vyžádá miliónové částky. Bývalá radnice je navíc památkově chráněnou budovou, při jejíž opravě budou muset asistovat i památkáři.

„Do šedesátých let budova sloužila jako radnice. Poté v ní třicet let fungovala restaurace RaJ. V devadesátých letech se dostala do dražby. Tehdy jsme se jí nemohli zúčastnit. Získal ji soukromník za necelých tři sta tisíc korun. Majitel ji prodal dalšímu soukromníkovi. My jsme ji odkoupili od vinařství Kováč za dva a půl milionu korun,“ vyjmenoval starosta Drnholce Josef Čápek.

Podle jeho slov se vedení městyse snaží obnovit původní funkci bývalé radnice. „Chceme tam přestěhovat celý úřad. Budova je ale ve velmi neutěšeném stavu, nutná bude celková rekonstrukce. Je navíc památkově chráněná. Pochází ze šestnáctého století. Budeme ji opravovat po etapách podle toho, jaké získáme dotace. Musíme myslet i na turistické využití, protože na samotnou radnici bychom peníze asi nezískali,“ doplnil starosta.

Projekt na obnovu historicky cenné budovy zpracovává místostarosta Alois Švejda. „Kromě sídla radnice by v budově měla vzniknout obřadní síň. A také víceúčelová síň pro sedmdesát lidí, kde by se mohly pořádat konference. Přízemní prostory bychom rádi využili komerčně. Mohla by tam být místní vinotéka nebo turistické informační centrum,“ vyjmenoval místostarosta.

Podle něj ale místní vinaři zatím neprojevili velký zájem o propagaci svých vín. „U nás jsou vinaři spíše patrioti. Zatím je příliš neláká nabízet víno turistům. Myslím si ale, že co se týče kvality, máme lepší vína než okolní obce. Například Novosedly je ale dokáží lépe propagovat,“ nastínil možná úskalí Švejda.

Už teď je jasné, že to drnholecká radnice nebude mít jednoduché. „Budovu jsme koupili loni. Předtím ji zdevastovali komunisté a soukromí majitelé se o ni nestarali. Budova je památkově chráněná, a tak se i přes svůj špatný technický stav nedá zbourat. Zároveň tvoří dominantu obce. Každý si jí všimne hned při vjezdu do Drnholce. Nezbývá nám tak nic jiného, než se snažit, aby po padesáti letech plnila opět svoji původní funkci,“ uzavřel Alois Švejda.

První polovinu splátky za prodej budovy uhradilo vedení městyse už minulý rok. Druhou splátku chce zaplatit letos.

Celkových dva a půl milionu korun půjde z rozpočtu městyse. Budova z konce šestnáctého století sloužila předtím tři sta padesát let jako radnice. Předběžné propočty odhadují rekonstrukci na dvacet miliónů korun. Drnholečtí už požádali o dotaci Jihomoravský kraj.

O bývalou radnici mělo zájem více zájemců. „Bylo jich osm. Objekt nakonec odkoupila obec. Nevyzvídal jsem na klientech, co chtějí s objektem udělat. Jeden z nejvážnějších zájemců jí ale chtěl využít jako penzión,“ řekl realitní makléř Robert Želízko, který se prodejem bývalé radnice zabýval.