Synagoga, kostely, kaple, fary, vodárna, most, ale i dům dětí a mládeže. Lidé v Břeclavi mohou vidět po setmění v nezvyklém světle některé z významných městských památek a staveb. Jen za poslední rok investovalo město do nasvícení devíti objektů pět milionů korun. V sobotu večer chce všech šestnáct světelných divů lidem představit.

„Chceme zviditelnit významnější stavby ve městě, a přiblížit je tak Břeclavanům. Rádi bychom, aby nasvícené budovy vystoupily večer ze svého stínu a zatraktivnily město,“ vysvětlil důvod, proč se radnice rozhodla objekty nasvítit a uspořádat procházku, Pavel Kašuba z oddělení kultury břeclavské radnice.

Podle něj jsou nasvícené budovy a stavby lákadlem jak pro obyvatele Břeclavi, tak i pro turisty. „Když jde někdo v noci po Břeclavi, je pro něj určitě příjemné, že vidí něco hezkého,“ zamyslel se s tím, že zatím nedokáže říct, na kolik radnici přijde spotřeba elektřiny.

Kromě známých staveb lidé lépe uvidí například i most Julia Fučíka, lávku přes Dyji nebo splav. Podle Kašuby jsou to totiž objekty typické pro Břeclav.

Nápad osvětlit některá místa se líbí i mnoha obyvatelům. „Osvětlené části památek v Břeclavi jsem už viděl a myslím si, že je to dobrý krok k posílení estetického vnímání města nejen obyvatel města, ale i turistů. Podle mého totiž prostředí, v němž lidé žijí a vyrůstají, je určitým způsobem formuje a šedá zeď paneláků člověka inspiruje mnohem méně než nasvětlená plocha zajímavých objektů ve městě,“ je přesvědčený Radek Panajotov z Břeclavi.

Jak dodal, jenom je škoda, že radnice nemyslela i na průvodce. Zástupci radnice totiž budou pouze u některých objektů a zájemcům povědí jen základní informace.

Maminka Lenka Miklínová z Břeclavi by na akci také ráda zavítala. Podle ní ale procházka pro malé děti vhodná není. „Začíná totiž až po Večerníčku a končí v deset večer. Možná kdyby byl manžel doma a měli jsme hlídání, tak by to mohla být zajímavá a romantická procházka,“ usmívala se. Až bude mít čas, určitě si ale nasvětlená místa ráda projde.

Procházka začíná v sedm hodin večer u kterékoliv nasvícené stavby. Lidé na jednotlivých místech získají moravské denáry, které pak u domu dětí a mládeže promění za dárky.

Osvětlené památky
Poštorenská fara a kostel, zámek, kostel a fara na náměstí, Lichtenštejnský dům a synagoga, lávka přes řeku Dyji, most Julia Fučíka, Střední odborná škola Sovadinova, vodárna, kaple Vzkříšení Páně u vodárny, kaple svatého Rocha na pěší zóně, kaple svatého Cyrila a Metoděje, kaplička ve Staré Břeclavi, břeclavský splav, Dům dětí a mládeže v Břeclavi