Projekt, který uleví Mikulovu od nezaměstnanosti a soukromé firmě zase přinese zisk. Takto měl vypadat smluvní vztah mezi městem a rakouskou realitní společností DSI, která se zavázala vybudovat ubytovnu pro pracovníky továren v tamní průmyslové zóně.

Po více než dvou letech, kdy obě strany uzavřely dohodu, se Mikulov nových ubytovacích kapacit pro dělníky nedočkal. Radní proto zvažují žalobu. „Firma získala pozemky velmi výhodně, měl to být takový sociální projekt. Bohužel dosud nic nepostavila. Chceme proto vůči ní uplatňovat sankce,“ přiblížil starosta Mikulova Rostislav Koštial, jak hodlá město postupovat.

Rakouská DSI získala v ulici 28. října, tedy na lukrativním místě mezi supermarkety, metr čtvereční půdy za dvě stě šedesát korun. Přitom Billa, která stojí hned naproti, zaplatila v minulosti přibližně šestinásobek.

Město požaduje, aby realitní společnost doplatila tehdejší reálnou cenu pozemku, jestliže chce s půdou dále nákladat. Navíc jí hrozí smluvní pokuta ve výši více než půl milionu korun. „S vedením DSI jsem jednal, bohužel mám informace, že k výstavbě ubytovny nedojde. Momentálně se radíme s právníky, co dál,“ prozradil Koštial.

Rakušané se však brání. Podle nich není kvůli nynější světové ekonomické recesi o podobnou stavbu v Mikulově zájem. „Tohle připomíná zásady plánovaného hospodářství za éry socialismu. Ubytovny, které by byly prázdné, by nepřispěly k rozvoji města,“ domnívá se jednatel společnosti DSI Ralf Adams.

Firma nabídla Mikulovu náhradní řešení. Na stejném místě chce postavit bytový dům. To ale zastupitelé odmítají. „Já jejich rozhodnutí respektuji, stejně jako respektuji platnou smlouvu,“ vysvětlil Koštial, proč město neslyší na novou nabídku.

„Pokud není poptávka po ubytovnách, proč tedy město nesleduje cíl vytvořil cenově výhodné bydlení?“ ptá se naproti tomu Adams.
Ve prospěch výstavby ubytovny hovořil donedávna fakt, že tamním firmám scházeli zaměstnanci. I navzdory tradiční vysoké nezaměstnanosti v regionu. Podle Koštialových slov chybí mikulovským firmám dokonce až tisícovka pracovníků.

S příchodem finanční krize se ale karta obrací. Některé továrny, které sídlí v průmyslové zóně, mají méně zakázek, na pořadu dne je i propouštění. „Jdeme spíše směrem ke snižování stavů. Nové ubytovací kapacity nejsou nyní aktuální. Pokud se ale situace na trzích zlepší, plán města podpoříme. V minulosti jsme totiž dělníky museli ubytovávat i v okolních obcích,“ přiznala Michaela Novohradská z firmy Gebauer a Griller, která vyrábí kabely.
Výsledek pře mezi městem a rakouskou DSI nepřinese obyvatelům Mikulova zřejmě žádný užitek.

Realitní společnost je totiž ochotná půdu vrátit a nepostaví tak ani ubytovnu, ani byty. Radní však mohou investorovi prodloužit termín výstavby. V takovém případě, pokud by samozřejmě splnila původní záměr, by se firma zřejmě vyhnula i smluvní pokutě.