Břeclavská radnice prošla hned několika změnami. Od prvního června přišlo o místo šest úředníků, za posledních osm měsíců jich ubylo už deset. Další si museli svou židli přestěhovat do jiné kanceláře.
Jednou z proměn úřadu je konec odboru regionálního rozvoje. „Místo něj jsme zavedli odbor dotací a rozvoje, díky kterému můžeme snadněji dosáhnout na dotace z fondů Evropské unie, které se otevřou už v září,“ uvedl starosta Břeclavi Dymo Piškula. Podle jeho slov mají na odboru dotací a rozvoje vzniknout další pracovní místa, která chce radnice co nejdříve zaplnit.

„Do měsíce vyhlásíme výběrové řízení na nové zaměstnance, kteří jsou vzdělaní v oboru získávání dotací. Takové lidi nyní potřebujeme jako sůl,“ doplnil Piškula.
Úpravou prošel také odbor územního plánování, který od začátku tohoto měsíce přešel pod stavební úřad. Ten se nově nazývá odbor stavebního řádu a územního plánování. „Reagovali jsme na změny v zákonech. Týká se to především stavebního úřadu, kde významnou složkou jeho náplně bude v souladu s novým zákonem také pořizování změn územního plánu i pro ostatní obce v našem správním obvodu,“ popsal tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

O práci na městském úřadě přišli dva lidé z odboru školství, dva z majetkového odboru a další dva z oddělení investic. „Jinou práci v rámci úřadu jsme jim nenabídli, protože nový Zákoník práce zrušil nabídkovou povinnost pro zaměstnavatele,“ upřesnil Neděla.
Podle něj zásadní změna nastala právě v investičním oddělení. „Chceme řešit zadávání výběrových řízení včetně dozorů staveb především externě. Slibujeme si od toho především výrazné snížení objemu takzvaných víceprací na městských zakázkách, které nás celkově stojí miliony,“ vysvětlil Neděla. Jak dodal, radní jsou přesvědčení, že dodavatelsky prováděný stavební dozor výrazně omezí tento problém a město tím ušetří velké množství peněz.

Podobný problém právě řeší také radnice v Hodoníně. Ta si od razantnějších přesunů pracovních sil slibuje především zkvalitnění a zefektivnění chodu úřadu. Propouštět by se přitom podle hodonínské tajemnice Marie Humpolové ve větší míře nemělo. Radnice nabídne lidem převedení na jinou práci. Ne všem se to ale zamlouvá. Nové pracovní zařazení totiž ne vždy odpovídá jejich kvalifikaci.

„Jsem vysokoškolák a byl bych blázen, kdybych nabídnutou práci na půl úvazku za čtyři a půl tisíce hrubého vzal. Stačí na ni člověk se základním vzděláním. Mám přece nějakou profesní důstojnost,“ pozastavil se nad nabídkou nového místa například Josef Rampáček.