Už rok mají monarchisté jedno z republikových sídel ve Valticích. Předsedou je tam Luboš Velecký, který se věnuje fotografování a průvodcovství v Lednicko-valtickém areálu.
„Za svoji éru jsem provedl už několik tisíc lidí. Vykládal jsem jim, co tady Lichtenštejnové vytvořili. A když jsem se víc a víc do té historie dostával, tak jsem zjišťoval, že to není jen o feudalismu, o kterém jsme se učili ve škole, ale že i tehdy tady byla jakási demokracie a ušlechtilé myšlenky,“ vysvětlil důvod, proč se přidal k monarchistům, osmačtyřicetiletý Velecký.
„Před dvěma týdny dokonce zasedal ve Valticích Moravský zemský sněm. Sešlo se tady asi padesát monarchistů z Moravy a přijeli i zástupci strany z Prahy. Součástí akce byla i přednáška o Lichtenštejnech, kteří tady sídlili,“ přiblížil předseda.
Podle jeho slov jsou i země v Evropské unii, kde je nejvyšší životní úroveň, monarchie. Například Velká Británie, Dánsko nebo Holandsko.
Valtice se staly jedním z center monarchistů i proto, že se tam sešlo více takto smýšlejících lidí. Je jich sice asi jen patnáct, přesto se pravidelně setkávají. Zabývají se nejen komunálními problémy, ale také historií. Studují prameny a snaží se vyvracet mýty o monarchii, které se učily nebo ještě učí ve školách.
„Chlubíme se tisíciletými dějinami, a přitom období republik nebylo až tak slavné. Byly jsme země daleko významnější za monarchie než dnes. Osobně si myslím, když to řeknu obrazně, že snáz se umírá za krále a za boha než za prezidenta, který je každých pět let jiný,“ potvrdil Velecký své přesvědčení.
Minulý týden se setkal i s lichtenštejnským knížetem Hansem Adamem II., který křtil ve Valticích knihu o dvou významných rodech působících na Moravě – Lichtenštejnech a Dietrichštejnech.
„Bylo to velmi příjemné. Představili mě knížeti jako monarchistu. Řekl mi, že je mu příjemné, že tady má spřízněné duše,“ usmíval se s tím, že by se vůbec nebránil tomu, aby se Lichtenštejnům jejich majetky na Břeclavsku vrátily a případně tady opět převzali nadvládu.
Starostka města Terezie Lvová nemá s monarchisty větší problém. „Je to jejich svobodné rozhodnutí. Berou to opravdu vážně. Myslí si, že by tady měla být znovu monarchie. Podle mého názoru by ve volbách nějaké hlasy získali, ale nevím, jestli by se díky nim dostali až na radnici. O tom zase až tak přesvědčená nejsem,“ komentovala.
Velkým sympatizantem návratu k monarchii je i osmadvacetiletý Miroslav Holešinský z Břeclavi. „Myšlenka monarchie se mi líbí proto, že je to celé založené na tradici, hrdosti a zodpovědnosti. Každý, kdo je v určité důležité funkci, je ke svému poslání vychováván od útlého mládí. Se vším se pomalu seznamuje. Vedou ho k tomu, aby byl svou funkcí prospěšný hlavně lidem kolem sebe a nemyslel jen na sebe. Tím se předchází korupci a prospěchářství,“ přiblížil jedno z pozivit, které dnes chybí.