Shopping centrum v okresním městě si kvůli ní pro svou úterní zastávku vybírá Břeclavanka Alena Mikulicová. 
V přízemí obchodního domu se koná takzvaná roadshow zaměřená na rakovinu a jejímu předcházení. V pozornosti jsou zejména ženy. Téma: onemocnění prsu, děložního čípku, střev a konečníku. „Nemocí je čím dál více a je dobré jim předcházet. Odcházím zase o něco poučenější. Načerpala jsem nové poznatky. Věnuju se i prevenci, třeba samovyšetření," říká Mikulicová.

Tři případy ze sta

Vedoucí gastroenterologické ambulance v břeclavské nemocnici Elena Kunertová ale tvrdí, že lidí myslících na předcházení závažnému onemocnění je stále málo. „Dostávají adresné dopisy a je čistě na nich, zda lékaře navštíví či ne. Je udělané maximum a záleží na osobním rozhodnutí," vypráví břeclavská odbornice, jež je jedním z hlavních hostů úterního setkání.

Jakkoliv působí kolonoskopické vyšetření, při němž lékař prohlíží pacientovi střeva, bolestivě, většina je zvládne bez nepříjemného zážitku. Pomáhají například znecitlivující injekce, ještě předtím je potřeba útroby vyprázdnit. „Člověk si lehne, dostane injekci a vyšetříme ho. Nutný je pak doprovod. Pokud je vyšetření pro někoho bolestivé, ukončíme je předčasně. Děje se to ale jen v malém procentu. Absolvovat vyšetření ale za to, co to přináší, určitě stojí," je přesvědčená lékařka.

S pozitivními nálezy se setkává přibližně ve třech případech ze sta. „Jsou však rizikoví pacienti a skupiny, u nichž je procento vyšší," připouští Kunertová.

Mezi přihlížejícími jsou i muži. Třeba Vladimír. Hlídá dcerku třímající růžový nafukovací balónek a přiznává: „Pokud do toho člověk není hozený, asi ho tato problematika nezasáhne. K hovorům na takové téma mezi mými známými příliš často nedochází, což je špatně."

Vyfotit a poslat

Právě kvůli tomu lidé z ministerstva zdravotnictví roadshow pořádají. Slibují si od ní odvrácení trendu, kdy lidé přichází na vyšetření pozdě. Peníze na program dává Evropská unie. „Chceme, aby se o sebe lidé začali více starat. Mezi místy, která jsme pro akci vybrali, je i Břeclav. Chceme zasáhnout celou republiku," míní vedoucí zdravotních programů ministerstva zdravotnictví Tomáš Jung.

Zatímco se u mikrofonu střídají odborníci, dívky z taneční skupiny E.M. Dancers, která akci ozvláštnila vystoupením, píší vzkazy svým známým. Následně se s textem nechávají vyfotit. Snímek pak doputuje do mailové schránky adresáta, jemuž vzkaz patří.

Efekt? Emotivní. A možná silnější, než kila potištěných letáků. Stejnou cestu zvolily i podporovatelé akce. Třeba herec Jan Čenský. (liv)