Podél rozlehlých vinic spojujících Valtice a rakouský Schrattenberg kráčela Marie Hradílková. Ještě před hlavní sezonou se přišla podívat na Stezku bosou nohou. Trasu určenou především pro chůzi bosky, která zde vznikla před dvěma lety, si zatím prochází obutá. „O stezce jsem už slyšela, ale jsem tady poprvé. Vyhnalo mě ven hezké počasí. Trasu si celou procházet dnes nebudu. Až bude pořádně teplo, tak si ji projdu správně, jak se má. Bosou nohou. Na to se těším," řekla turistka na česko-rakouských hranicích.

Právě Schrattenberg společně s Poysdorfem 
a Herrnbaumgartenem zval ve středu na sousedskou návštěvu. „Cílem této akce je vzájemné bližší poznání a získání turistů z obou stran," uvedl Jan Chmelíček z brněnské Centrály cestovního ruchu.

Zasadí nové stromy

Rakouští sousedé si připravili komentované prohlídky dokonce v českém jazyce. Uspořádali prohlídku spojenou s ochutnávkami vín ve vinařském centru Vino Versum v Poysdorfu.

Herrnbaumgarten zval Čechy na sbírku různých takzvaně nesmyslných věcí. Ty ukrývají stěny muzea Nonseum. Jeho dveře ovšem zůstaly z neznámých důvodů hostům včera zavřené. Muzeum může být přesto dalším typem pro výlet za nedaleké hranice.

Největším lákadlem však podle všeho nadále zůstává pětikilometrová Stezka bosou nohou. „První rok jsem čekal tak pět set návštěvníků, avšak za ty dva roky jsme napočítali zhruba už dvacet tisíc turistů. Jezdí sem i žáci z různých českých i rakouských škol a máme jen samé pozitivní ohlasy," pochvaloval si zájem místostarosta Schrattenbergu Friedrich Frank, který s nápadem vybudovat netradiční atrakci přišel.

Lidé se na ní projdou bosí po kůře, šiškách, písku, kamenech či bahnitou tůní nebo si mohou odpočinout na dřevěných lehátkách. Podle Franka se stezkou vydávají především rodiny s dětmi. „Děti se mohou sklouznout na přírodní skluzavce a kdo chce, může si po cestě připravit něco dobrého na zub na přírodním grilu, který tu také máme," doplnil místostarosta.

A prozradil, že k jedenácti různým stanovištím přibude letos v červenci jedno další. „Budou tam čtyři velké stromy představující čtyři roční období a informační tabule, kde si člověk podle data narození najde, ke kterému stromu patří," prozradil Rakušan.

Stezka bude letos oficiálně otevřená v červenci a srpnu denně vždy od třinácti hodin.