„Ano, je to pravda, máme skutečně stejně obyvatel jako před sto lety, je to docela zajímá informace,“ podotkl s úsměvem rakvický starosta Petr Vajbar.
A kolik že dětí, žen a mužů sídlí v katastru vesnice? Poslední sčítání hovoří přesně o 2146 obyvatelích. „Ale co si budeme povídat, podle mého by to číslo mohlo být i větší,“ uvažovala hlava obce.

Podle Vajbara lidé nelpí na tradicích jako v minulosti. To znamená, že bydlet například ve velkém domě s rodiči nebo alespoň být nablízku svým nejbližším, tedy zůstat věrný rodné vísce, není v módě.

„Hodně lidí se stěhuje. Už to není jako dříve, kdy v jednom domě bydleli třeba tři nebo čtyři generace. Dnes nechtějí bydlet staří s mladými a naopak,“ všiml si proměny v chování lidí Vajbar.

Na vrcholu populační křivky byla malebná obec ležící na okraji dyjské nivy před druhou světovou válkou. Tehdy Rakvických bylo o téměř pětistovku více než dnes.

Starosta však předpovídá své vesnici temnou budoucnost. Jak říká, počet lidí může dramaticky klesat kvůli špatné dopravní dostupnosti Rakvic.
„Tím myslím Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje. To, co Rakvicím provedli, je skutečně nehorázné. Nechci malovat čerta na zeď, ale hodně lidí má teď problémy s cestou do práce a zpět,“ láteřil na nový jízdní řád Vajbar.