Rakvická radnice proto začala před nedávnem spřádat plány na jejich opravy. Narazila však na několik těžkostí, jejichž překonání může práce na novém vzhledu obou budov zpomalit.

„Myšlenku na opravy fasády kostela skutečně máme. Abychom ale něco mohli začít podnikat, musel by být kostel majetkem obce, a nebo by nám římskokatolická farnost, které patří, musela dát zplnomocnění. Dalším problémem je také to, že je kostel kulturní památkou,“ vyjmenoval nepříjemnosti, se kterými se obec před začátkem oprav potýká, rakvický starosta Petr Vajbar.

Jak dodal, na to, že kostel ztrácí dost z původního lesku, už začali upozorňovat i tamní obyvatelé. „Přicházejí na obec s tím, že kostel nevypadá vůbec dobře,“ řekl Vajbar.

Ten také poznamenal, že těžkosti nejspíše vyplývají i z toho, že obec nemá vlastního faráře. „Dojíždí k nám pan farář z Podivína. Komunikace s ním je tedy složitější. Už není tak osobní, jako bývala, když jsme měli vlastního duchovního,“ byl si vědomý starosta, který zatím netuší, kdy by se s opravami mohlo začít.

V první linii zájmu obce přitom zpočátku stála právě fara. „Myšlenka se vlastně svým způsobem přesunula. Na několika zastupitelstvech jsme se zabývali tím, že bychom podpořili opravy rakvické fary, která dost chátrá. V tu dobu na tom kostel tak špatně ještě nebyl. Fara, která patří také římskokatolické farnosti, na tom byla o poznání hůř,“ uvedl na pravou míru Vajbar.

„Původně jsme se domlouvali, že obec na faru přispěje polovinou částky. Tehdy jsme měli šanci pro farnost získat dotaci z kraje. Jenže ta tomu nevěnovala tolik pozornosti, jejich žádost tedy kraj několikrát zamítl. Nejspíš z administrativních důvodů,“ domnívá se starosta.

Na podzim obměněné rakvické zastupitelstvo však faře zelenou nedalo. „Ze strany zastupitelů padaly otázky, co s farou vlastně bude a kdo ji vlastně začne využívat, když je farář z Podivína. Nakonec jsme dospěli k tomu, že podpoříme žádost na dotaci k opravám fary. Ale pouze za předpokladu, že začne farnost podnikat kroky k opravám fasády kostela,“ nechal se slyšet Vajbar.