Břeclavsko nejspíš přijde o poslední prodejnu jízdenek u menších vlakových zastávek na frekventované trati Brno – Břeclav. České dráhy totiž podle všeho mají v plánu zrušit po Popicích a Pouzdřanech i tu v Rakvicích. Tamní obyvatelé, kteří si u přepážky denně kupují jízdenky nebo si nechávají poradit ohledně spojů, zuří. Dokonce jsou ochotní proti zrušení sepsat i petici.

„Je to šílené. Kam si ty jízdenky budeme jezdit kupovat? A co když budu potřebovat poradit ohledně vyřízení slevy nebo nalezení spojů? Vůbec s tím nesouhlasím. Mám pocit, že někteří lidé doopravdy zapomněli myslet. Pokud se objeví petice, rozhodně ji podepíšu,“ rozčilovala se rakvická důchodkyně Helena Horáčková.

Služba i Přítluckým

Tamní prodejna jízdenek je přitom využívaná nejen Rakvickými, ale i obyvateli sousedních Přítluk, v jejichž obci koleje nevedou. „Stává se, že odtamtud přijedou především starší lidé na kole jen proto, aby se zeptali, kdy jim jede jaký spoj a která jízdenka je pro ně k cestování nejvýhodnější. Neumím si představit, že by jezdili na kole třeba do Zaječí nebo Podivína,“ kroutila hlavou jedna z pracovnic Českých drah, která si z obavy o práci raději nepřála zveřejnit svoje jméno. Redakce jej však zná.

Jiná zaměstnankyně zase poukázala na možné důvody, kvůli kterým by údajně mělo ke zrušení prodejny jízdenek dojít. „V tabulce zájmu Kordisu, který zajišťuje v Jihomoravském kraji dopravu, Rakvice nefigurují. My však máme zájem na tom, aby zůstaly,“ uvedla žena.

Podle oficiálních čísel se měsíční tržba v Rakvicích pohybuje v řádu stovek tisíc korun. Oproti tomu v prodejně na zastávce Valtice – město je to téměř o polovinu méně. Ta však přesto v tabulce zájmu Kordisu zůstává.

K zachování prodejny jízdenek vede podle pracovnic Českých drah ještě jedna cesta. „Řešením by mohlo být, kdyby Kordis, kterému České dráhy prodávají IDS – jízdenky, přispíval na provoz prodejny. Pak by neměly dráhy důvod ji zavřít,“ myslí si shodně.

Oficiální stanovisko Českých drah se však od vyjádření pracovnic liší. „V současnosti rušit výdejnu v Rakvicích nehodláme. Z dlouhodobého hlediska to ale nelze vyloučit,“ sdělila regionální mluvčí Českých drah pro Moravu Kateřina Šubová.

Obec nepřispěla

Informace, že by mohla prodejna jízdenek skončit, se dostala také k rakvickému starostovi Petru Vajbarovi. „Přišli za mnou lidé s tím, že se má prodejna zrušit. Proto jsem se obrátil s dotazem na Jihomoravský kraj, zda by mi to mohli potvrdit nebo vyvrátit. Víc zatím nevím, protože jsem vyjádření od nich dosud nedostal,“ uvedl Vajbar.

Ten chtěl současně vyvrátit fámy, které se v obci v souvislosti s možným uzavřením prodejny šíří. „Kordis se na obce obrátil, aby na dopravu přispívaly. Naše zastupitelstvo to neschválilo. Měli jsme dát asi sto deset tisíc. Naše připomínky jak s vlaky, tak i autobusy zastavujícími v Rakvicích – Trkmanicích, nebral Kordis v potaz. Proto jsme si říkali, zda máme přispívat na něco, co nefunguje a je proti lidem. To by nás obyvatelé považovali za blázny. Teď se v obci objevují fámy, že Rakvice jsou obcí, které se nevyhoví, protože nechce platit. To je ale nesmysl,“ popřel „zaručené“ zprávy starosta.

Obec by podle jeho slov okolo vlakového nádraží chtěla dobudovat chodníky, aby lidé nemuseli přecházet frekventovanou silnici, a postavit parkoviště. „Už máme i zpracovaný projekt, snad to nepadne,“ přeje si Vajbar.