Úřadující český šampion za volantem vozu Mitsubishi Lancer Evo IX vytěžil z technických potíží průběžného suverénního lídra Jana Kopeckého a po lednové Jänner rallye si připsal druhé letošní prvenství.

Favorizovaný Kopecký, který se letos zaměřuje na seriál IRC a v Česku poprvé představil svůj Peugeot 207 S2000, vyhrál deset z úvodních jedenácti rychlostních zkoušek a vedl s náskokem 50 sekund.

Do dvanáctého testu ale nenastoupil kvůli úniku oleje a vedení přepustil Pechovi. „Došlo k velkému úniku oleje z motoru. Jelikož agregát je nový, nechtěli jsme riskovat jeho poškození a raději skončili,“ uvedl Kopecký.

Pech ve zbývajících třech zkouškách uhájil těsný náskok před Romanem Krestou, kterému nakonec o pouhé 3,2 sekundy přetrhl šňůru tří vítězství v českých soutěžích.

V čele šampionátu se Kresta ale bezpečně udržel, Pech se posunul na druhé místo před Pavla Valouška, který soutěž nedokončil.

“Od začátku jsme se soustředili na souboj s Romanem. Bylo jasné, že Honza Kopecký bude rychlejší, pokud se mu něco nestane. Před posledními průjezdy erzet jsme věděli, jakých časů jsme my a Roman schopni dosahovat. A bylo nám jasné, že pokud pojedeme jako v předešlých zkouškách, měli bychom vedení udržet. Nevyhnuli jsme se sice drobným zaváháním, ale i tak nám to stačilo,“ uvedl spokojený Pech.

Také Kresta se v cíli tvářil spokojeně, přestože jeho závěrečný nápor nevedl k vítězství. Vyhrál poslední tři zkoušky rallye, ale podle svých slov neútočil za každou cenu.

„Nechtěl jsem jet přes svůj limit. Samozřejmě jsem se pokusil o tlak, ale nevyšlo to. Všechno rozhodlo moje zaváhání v první zkoušce soutěže, kde jsem se otočil do protisměru a ztratil deset patnáct sekund,“ řekl Kresta.

Třetí místo obsadil už s více než tříminutovým odstupem Jan Jelínek, všichni medailisté řídili Mitsubishi Lancer Evo IX.
Náročnou soutěž s častým střídáním povrchů dokončilo pouhých 25 z 51 startujících posádek.

Výsledky:

1. Pech, Uhel 1:51:32,0,
2. Kresta, Gross -3,2,
3. Jelínek, Kotěna -3:27,1,
4. Arazim, Gál -4:00,5,
5. Trojan, Řihák (všichni Mitsubishi Lancer EVO IX) -4:24,5,
6. Triner, Achsová (Subaru Impreza Sti) -5:38,4.