Rozhodnuto. Část učitelů z vinařské školy ve Valticích se rozhodla kvůli sporům s ředitelkou svolat demonstraci. Má se uskutečnit do dvou týdnů.„Nyní zařizujeme potřebné záležitosti a znovu oslovujeme krajské radní i místní politiky, včetně starosty a místostarosty," oznámila učitelka Petra Černínová.

Na školní spor, který se rozhořel v minulých týdnech, upozornil jako první Břeclavský deník. Část učitelů kritizuje ředitelku Ivanu Machovcovou a žádá její konec v čele školy a systémové změny.

Krajský radní pro školství Jiří Janda považuje způsob vzdoru, který rebelující učitelé zvolili, za špatný. „Pokud přistoupí až k demonstraci, podporu u mě nenajdou. Měli by spolu spíše mluvit. Jakým způsobem tohle škole pomůže?" ptal se v pondělí radní.

Janda, jenž kvůli neshodám do Valtic osobně přijel, tvrdí, že řada požadavků „vzbouřenců" je v rozporu se zákoníkem práce. „Nemohou přece žádat, že chtějí být na pracovišti jen v případě, že mají rozvrh. Existuje zákoník práce, který ukládá čtyřicetihodinovou pracovní dobu," reagoval radní v telefonickém rozhovoru.

Stejně tak je podle něj problematická snaha o změnu smluv z doby určité na dobu neurčitou. „Tohle je plně v kompetenci ředitele a nikomu na kraji do toho nepřísluší zasahovat," pokračoval Janda.

I s transparenty

Nespokojení učitelé předali na začátku minulého týdne ultimativní dopis s požadavky, na které ředitelka odpověděla. „Byly ale zcela mimo mísu," komentovala Machovcová předložené návrhy.

Debata mezi čelní představitelkou školy a částí vzbouřených pedagogů momentálně utichla. Do dvou týdnů ale nejspíš nabere zcela jiné obrátky. Forma protestu má být následující: pochod městem, kudy se „vzbouřenci" vydají s transparenty. „Někteří studenti už teď ale nemohou vystoupit, protože jejich rodiče mají vinařství a podporuje je vinařský fond, kterému předsedá manžel paní ředitelky. Tudíž se obávají, že by to poškodilo podnikání jejich rodičů," řekla Černínová.

Ředitelce se zatahování studentů do problému nelíbí. „Ozvali se kvůli tomu rodiče i firmy, kam studenti chodí na praxi. Nelíbí se jim, jak je škola odstřelována jedovými šípy," sdělila Machovcová.

O plánované demonstraci ví dosud jen z tisku. Tvrdí, že nespokojení učitelé s ní nemluví a odmítají se sejít k dalším jednáním. „Stávka má zákonný charakter. Buďto svá slova splní, nebo ne. S tím už nic nenadělám," krčila rameny.

Starosta Valtic Pavel Trojan, jenž je zároveň členem školské rady, v pondělí odpoledne ředitelku kontaktoval. „Zatím se snažím být zdrženlivý, informace mám jen z venku. Samozřejmě bych byl rád, kdyby se situace uklidnila a k demonstraci nedošlo. Je to nešťastné. Požádám předsedu školské rady o svolání schůze, abychom si o tom promluvili," řekl starosta.

ČTĚTE TAKÉ: Změny, nebo demonstrace, mají jasno rebelové ve vinařské škole