Hluk, rozmlácené koše, vysypané truhlíky. A okradení lidé. Letošní léto se ve Velkých Bílovicích moc nepovedlo. Město se od začátku prázdnin potýká zejména s nárůstem vandalismu. Podle velkobílovické starostky Marie Vlkové přibylo barbarských činů v porovnání s uplynulým létem více než dvojnásobně.

„Máme z toho těžkou hlavu. Někdo si v tom asi libuje, že dělá po dědině nepořádek. Zejména v okolí náměstí jsou stížnosti neustálé. Když jsme budovali kašnu, ztratila se světla a do kašny někdo naházel kanalizační poklopy. Je to hrůza,“ posteskla si Vlková.

Nárůst počtu vandalských činů byl tak velký, že se velkobílovická radnice rozhodla jednat. O spolupráci požádala i policii a obyvatele města. Problematická místa chce navíc monitorovat pomocí kamerového systému napojeného na bezpečnostní službu. Podobně jako například Mikulov. Jen pokrytí náměstí přijde městskou pokladnu na téměř čtvrt milionu korun.

„Jedna kamera už sleduje zadní část kulturního domu, druhá okolí kašny. Další bude mít na starosti okolí náměstí a čtvrtá, zatím poslední, vchod do baru. Obyvatele jsme o tom informovali. Uvidíme, co to udělá. Snad nebudeme muset pokrýt kamerami celou dědinu,“ doufá starostka.

„Nějaká represe musela přijít, nárůst nespokojenosti lidí byl značný. Když vám někdo neustále například likviduje truhlíky u domu, nedá se to snášet pořád. Nikdo si nemůže dovolit poškozovat cizí majetek a myslet si, že my tomu budeme jen slepě přihlížet,“ obhajovala Vlková sledování vytipovaných míst kamerami.

Na internetových stránkách města se mezitím objevila první konkrétní žádost policie o spolupráci při objasňování dvou srpnových krádeží. Při první okradl zatím neznámý zloděj ve Velkých Bílovicích rybáře o vybavení za více než šestnáct tisíc korun. A při další zmizela z kanceláře Svazu vinařů České republiky pokladna s penězi i dalšími ceninami. Škoda je téměř čtyřicet tisíc korun.

„Za dobu, co ve Velkých Bílovicích sídlíme, se nám něco takového stalo poprvé. I když je pravdou, že jeden náznak krádeže už jsme zaznamenali. Slyšel jsem, že toho teď bylo ve Velkých Bílovicích víc. Učiníme tvrdá opatření. Zloděje zachytí například záznamový kamerový systém,“ představil obdobný recept jako ten, na který vsadilo město, tajemník Svazu vinařů Martin Půček.

Podle velkobílovické starostky ale není počet letních krádeží zase tak alarmující. „Krádeže nás trápily hlavně poslední dva víkendy. Zloději vykradli i jednu chatku, kde někdo spal, ale zase tolik případů to nebylo. Prázdninový vandalismus byl mnohem horší,“ zopakovala Vlková.

„To, že informujeme obec a žádáme o spolupráci, není nic až tak výjimečného. Tam, kde vidíme, že nám občané mohou pomoci, nebo kde je můžeme naopak varovat, postupujeme tímto způsobem,“ komentovala břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová spolupráci s Velkobílovickými.