„Je to krok, který jsme museli udělat. Nemáme dostatek finančních prostředků k uspokojení pohledávek věřitelů,“ uvedl Rylich. Podle něj měla firma problémy s konkurences­chopností už v loňském roce. Ceny vstupů byly v České republice vyšší než v Rakousku a Německu.

Nyní firma hledá strategického partnera, který by jí pomohl překlenout období jednoho až dvou měsíců. „Nedostatek vhodné kulatiny na trhu v takových cenových relacích, za nichž by bylo možno kulatinu nakupovat tak, aby následně prodané zboží bylo možno prodávat za ceny pokrývající náklady výroby, je ostatně jediným důvodem stavu navrhovatele,“ uvedla firma v insolvenčním návrhu.

Dendra Břeclav působí na trhu od roku 1991. Provozuje pilu v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. V roce 2005 instalovala novou automatickou linku na výrobu paletových přířezů, která ročně zpracuje sto tisíc metrů krychlových kulatiny a vyprodukuje padesát tisíc metrů krychlových řeziva.

Tuzemské pily mají v důsledku zpoždění v podepisování smluv mezi Lesy České republiky a vítězi tendrů na práce ve státních lesích pro letošní rok nedostatek dřeva. Některé firmy proto omezují výrobu. Jiné dodávky ze státních lesů nahrazují dřevem koupeným od jiných vlastníků. Lesy České republiky, které obhospodařují polovinu lesů v zemi, nedostatek dřeva na trhu popírají.