Jednadvacet lidí touží být ředitelem základní, střední či umělecké školy v břeclavském regionu. Utkají se v konkurzech, které vyhlásili představitelé Jihomoravského kra­je.

Nejvíce zájemců o ředitelské křeslo je ve spojující se obchodní akademii a průmyslové škole v Břeclavi. Jsou čtyři. Mezi nimi současní ředitelé Leo Čuda a Jaroslav Glier.

Oba tvrdí, že nad podáním přihlášky neváhali. „Nebyl k tomu důvod. Myslím si, že je za mnou kus práce. Navíc mám vize, které bych chtěl v budoucnu dosáhnout. Konkrétnější ale nebudu, na to je zatím brzy,“ řekl Glier, jenž v čele „průmyslovky“ stojí od roku 2004 a kvartet kandidátů nepokladá za přemrštěný počet.

Glierův protivník z obchodní akademie zaujal ke konkurzu podobný postoj. „Vnímám morální povinnost pokračovat ve vedení školy ke které mám citový vztah. Tuto práci jsem započal před deseti lety a snad ji nedělám špatně – to je má hlavní motivace,“ uvedl Čuda.

Oba kandidáti o výběrovém řízení společně mluvili. A podle Čudy počítají jeden s druhým i do budoucna. „Když zvítězí jeden z nás, myslím si, že druhého si ponechá ve své blízkosti. Je to logické. Jde přece o velké historické školy, o nichž nejvíce vědí právě ředitelé. Cítím to tak, že pokud bych se ředitelem stal já, pan Glier by u mě zůstal v důležité pozici,“ sdělil Čuda.

Na otázku, zda konkurzy vnímají jako impuls k větší motivaci a vyšší snaze, odpovídají představitelé škol různě. Někteří po zamyšlení souhlasně přikyvují, jiní to vidí pouze jako nutné zlo.

„Je možné, že to někoho popožené. Osobně ale hodlám pracovat naplno jako doposud. Pokud pro mě konkurz dopadne dobře, nehodlám z úsilí slevit,“ nechal se slyšet Glier.

Ředitelka Střední odborné školy vinařské, jejíž součastí je rovněž zahradnické učiliště, Ivana Machovcová je jednou z těch, jež pokládá výběrová řízení za vhodnou motivaci.

„Určitě to není špatný krok. Donutí to alespoň rekapitulovat, ohlédnout se a zamyslet se nad další prací,“ tvrdí Machovcová. Školu vede osm let, na její místo se však brzy pokusí usednout další dva lidé.

„Pro mě je to dobrý signál, že je škola kvalitní a má potenciál. Možná je škoda, že se nepřihlásili také mladší kolegové. Minimálně výběrové řízení by pro ně byla velká zkušenost. Určitě bych jim to neměla za zlé,“ řekla Machovcová.

Po dvou uchazečích se hlásí na Střední odbornou školu a učiliště v Hustopečích, Základní a praktickou školu v témže městě, Základní uměleckou školu v Kloboukách u Brna a Velkých Pavlovicích.

Naopak pouze jeden člověk chce být ředitelem břeclavského gymnázia či Základní školy v Mikulově. „Pracujeme na úpravě harmonogramu jednání konkurzních komisí tak, aby termíny vyhovovaly všem jejich členům. První jednání komisí začnou ještě v březnu, druhá kola, kde se už představí osobně všichni uchazeči, se budou konat od dubna. Počítáme s tím, že všechny konkurzy se uskuteční nejpozději do června“, řekl nedávno Deníku náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.