Proč se k tomuto kroku rozhodla, nechtěla příliš komentovat. „Jsou to moje osobní důvody. Víc k tomu nemám co dodat. Těch věcí se sešlo víc, nerada bych se k tomu vracela," řekla Bambasová Břeclavskému deníku Rovnost.

Na přímý dotaz ale odmítla, že by její rezignace souvisela s nedobrou ekonomickou situací nemocnice či mimořádnou kontrolou nařízenou krajem. Tu vyvolala řada stížností pacientů, kteří se ohrazovali proti chování zdravotnického personálu a kritizovali také úroveň péče na některých odděleních. Výsledky kontroly mají být známé na konci roku.

Podle náměstka jihomoravského hejtmana Marka Šlapala (ČSSD), který je za zdravotnictví v kraji zodpovědný, dluží břeclavská nemocnice desítky milionů korun. A kraj bude chtít situaci ve své příspěvkové organizaci řešit. Zároveň však dodal, že ekonomické zadlužení není jediným faktorem. „Míra zadlužení je jedna věc, ale spokojenost pacientů druhá. A tam jsem zaznamenal také dluhy, které jsou mnohem zásadnější než ty finanční," naznačil Šlapal.

Vedle kritiky na adresu Bambasové jsou ale slyšet i hlasy, které se jí zastávají. „Myslím si, že to byla schopná ředitelka. A že v pozadí jsou zákulisní hry kraje jakožto zřizovatele nemocnice," nechal se slyšet například poměrů znalý Břeclavan, který chtěl kvůli obavě z dopadu svých slov na členy rodiny raději zůstat v anonymitě. Jeho jméno ale v redakci známe.

Ani místostarostu Břeclavi Zdeňka Urbana čtvrteční zpráva o rezignaci ředitelky nemocnice příliš nezaskočila. „Nepřekvapuje mě to, celý rok byly slyšet různé zvěsti a jména. Za město budeme velmi rádi, aby se bezvládí zbytečně dlouho nenatahovalo. Pevnou ruku by nemocnice určitě mít měla co nejdříve," vyjádřil se Urban, který zároveň Bambasové poděkoval za osmiletou práci v čele nemocnice.

Zařízení po jejím odstoupení povede dočasně náměstek Jiří Jurník. Nového ředitele chce kraj vybrat začátkem příštího roku. Mohl by nastoupit v únoru. Podle Šlapala bude jeho úkolem dostat nemocnici z dluhů, ale také zachovat péči, aby byli pacienti spokojení.

Ke zlepšení situace plánuje kraj několik kroků. „Je to především zajištění energetických úspor a restrukturalizace některých oddělení. Je to komplikované u tohoto typu nemocnic, protože nemůže hrát roli pouze ekonomická efektivita, ale musíme myslet také na regionální dostupnost. Budeme proto hledat kompromis, aby se nemocnice nepropadala, ale byla zároveň dostupná," uvedl náměstek.

Bambasová se chce nadále věnovat své profesi gynekoložky. Jak potvrdila, v nemocnici by ráda zůstala jako primářka gynekologie, kterou je i nyní.