Pokud neuspěje kovový kříž s nápisem Zastav se poutníče a poklekni, pak pohled naskýtající se o něco dále člověka do kolen přece jen srazí.  Bývalý rekreační areál Oáza u Lanžhota lidé opět zaplnili desítkami až stovkami kilogramů odpadků. „Loni jsme to nechali vyčistit a v dohledné době budeme muset nejspíš zase," říkal lanžhotský starosta František Hrnčíř.

Haldy odpadků nejsou v regionu výjimkou. Dalších zhruba deset míst s černými skládkami ukazuje interaktivní mapa na webu zmapujto.cz. Fotky s popisem tam poslali lidé, kteří na haldy prázdných obalů a nepotřebných věci narazili v přírodě. Odpadky jsou v těchto dnech na očích stovek cykloturistů.

Sběrný dvůr zdarma

V mapě jsou vidět místa v břeclavských městských částech Poštorná a Charvátská Nová Ves, Šitbořicích, Němčičkách, Dolních Dunajovicích, další pak u Milovic, Nových Mlýnů nebo Perné. „Chceme, aby místa měla co nejlepší popis, aby se úředník nemusel zdržovat a mohl hned jednat," sdělil Miroslav Kubásek, jenž za vznikem ekologického projektu stojí.

Další skládky z Břeclavska navíc v seznamu chybí. Mezi nimi je například právě ta u Lanžhota. „Situace je pro mě nepochopitelná, protože u nás se věci na sběrný dvůr vozí zdarma," kroutil Hrnčíř hlavou. Jednoho z autorů tamní skládky se Lanžhotským už podle starosty podařilo vypátrat. Na stopu je přivedly ztracené doklady, muž nakonec dostal pokutu.

Peněžní postih museli skousnout i vandalové, kteří vyváželi odpadky a staré věci do Břeclavi. Potřebné důkazy dodaly loni pořízené fotopasti. „Ne vždy to byly Břeclavané, jeden člověk pocházel dokonce ze sousedního státu. Podařilo se nám odhalit a potrestat asi dvě desítky pachatelů," zmínil mluvčí břeclavských strážníků Zdeněk Novák.

Tři kontejnery

Viníky stihla pokuta ve výši tisíc korun. Drtivá většina se podle něj při pohledu na usvědčující snímky přiznala. Počet skládek se v okresním městě navíc snížil.

„Lidé začali fotopasti vnímat, protože nikdo nevěděl, kde právě jsou. Nejistota zakladatelů černých skládek je taková, že se jejich počet výrazně snížil," pochvaloval si Novák. Po včerejším upozornění Břeclavského deníku se navíc hodlají zabývat i dvěmi, které jsou k vidění na webové mapě.

Nekonečnou telenovelou se zdá být příběh skládky na pomezí katastrů Pasohlávek a Horních Věstonic. „Na vlastní náklady jsme odvezli tři kontejnery odpadků, které byly u silnice. O něco dále je tam toho ale na několik kamionů. Požádali jsme stát, kterému pozemky patří, o bezplatný převod, že se o místo budeme starat. Reakce žádná. Za vlastní peníze na cizím pozemku to tam čistit nebudeme," podotkl pasohlávecký starosta Tomáš Ingr.