Už podruhé sem totiž jedou na Jihomoravský fotografický workshop, během kterého se dvě desítky zájemců z České republiky i zahraničí mohou přiučit něco o černobílé i barevné fotografii.

„Přihlásili se nám zájemci z České republiky, Slovenska, Rumunska a Spojených států amerických. Celkem bude ve třech dílnách asi dvacet studentů. Zájem o dílny je podobný jako v loňském roce,“ uvedla k již zavedené lednické akci jeho hlavní pořadatelka Michaela Cibulková.

Dílny začínají společným setkáním účastníků kurzů s lektory a také širokou veřejností v pondělí v sedm hodin v podvečer v lednickém My hotelu. Ještě ráno ale zajedou umělci do Brna, kde vystoupí o půl osmé v Dobrém ránu České televize.

Jak Cibulková přiznala, zájemci se mohou ještě i teď hlásit do dvou dílen. „Několik volných míst je v dílnách Jiřího Turka a Jana Pohribného. Veřejnost určitě může navštívit bezplatně zahajující představení všech lektorů v pondělí,“ lákala Cibulková s tím, že další společnou akcí je i čtvrteční vernisáž výstavy skupiny 28, což jsou loňští studenti Antonína Kratochvíla. Ta začíná v šest hodin v podvečer v jízdárně lednického zámku.

V pátek pak všichni účastníci kurzů zakončí svůj pobyt v Lednici ukázkou svých snímků. A to od osmi hodin večer v hotelu.

„Nemá smysl navštěvovat workshop pouze na jeden den. Studenti budou pracovat na projektech, které jsou rozvržené do celého týdne,“ vysvětlila důvod celotýdenních akcí pořadatelka.

„V dílně módního fotografa Jiřího Turka se mohou lidé těšit na netradiční pohled na tradiční kategorie. V Lednici budou studenti pracovat s nejlepším světelným vybavením a denním světlem. Na každého čekají stejné podmínky, jen fyzika a oko,“ představila Turkův workshop produkční Svatava Rudolfová. A tak vzniknou například fotky modelek na různých místech a v zajímavých kostýmech.

Dokumentární snímky vytvoří studenti pod vedením světoznámého fotografa Antonína Kratochvíla.

„Fotoworkshop vedený Antonínem Kratochvílem bude o tvorbě portrétů, při které jeho účastníci proniknou přes povrch až k samému nitru snímaného objektu. Kratochvíl bude nabádat účastníky k tomu, aby zachycovali osoby úplně jiným způsobem, než jsou zvyklí. Tak, aby se vcítili do jejich pocitů, pohybů a do neodkladné pobídky. Aby přitom poznali a zachytili tu zvláštní a komplikovanou člověčí bytost,“ popsala další dílnu Rudolfová.

A těšit se mohou i milovníci krajiny. Dílna Jana Pohribného totiž nese název Hledání světla v krajině.

„Jan Pohribný zavede své studenty do Lednice, Mikulova a na další zajímavá místa v Lednicko-valtickém areálu. Seznámí je s dostupnými přírodními elementy, prostorem, architekturou a vlastní tvůrčí fantazií. To všechno je dovede k užití postupů a technik z oblasti sochařství, scénografie, instalace či malby,“ řekla k poslednímu známému umělci v Lednici produkční Rudolfová.