„Odchytili nás dva žandáři a jeden z nich mi dal razítko na tvář, to prý abych mohla i do sklepa na ochutnávku vín. No, četníci se poslouchat musí. Hlavně že je legrace," směje se Bronislava Šaumanová v hloučku žen.

V kostýmu slepice

Po půlhodince se shromažďuje a vychází nefalšovaný masopustní průvod. S církevními hodnostáři a jeptiškami v čele. Bizarní podívanou si nenechal ujít ani Roman Očenášek s rodinou. „Vyšli jsme si sem s manželkou a dětmi. Masky se synovi líbily, třeba lední medvěd. Je ale docela zima, tak si ještě dáme polévku a půjdeme domů," plánuje třicetiletý otec.

V asi padesátičlenném průvodu šel v bílém kostýmu slepice jiný muž se jménem Roman. Příjmení prozradit nechce, ale říká: „Jsem tady zamaskovaný poprvé. I další převleky jsou hezké. Parádní je třeba Krakonoš," chválí „opeřený" muž, jehož si na oko dobírají přátelé stojící okolo.

U provizorního pódia poté začíná masopustní rej. Hraje country kapela Noví Kaskadéři. Do tance se zapojují i lidé v civilu. Alespoň se zahřejí. Většina z návštěvníků si však raději dopřává polévku a další zabijačkové speciality. „Jsem rád, že lidé přišli ve velkém počtu, i když je docela zima. Je vidět, že akce má již jistou tradici," povídá pořadatel Martin Tuček ze společnosti M.S. Quatro.

Peníze pro sport

Také letos organizátoři výtěžek z masopustu věnují na dobrou věc. Vybrané peníze dostanou mladí atleti a sportovci z Hustopečí.

„Tentokrát jsme vynechali aukci vín. Udělali jsme tombolu, aby mohlo vyhrát více lidí. Kromě vína je v ní třeba i televize a další elektronika," doplňuje další pořadatel, majitel Hotelu Rustikal Daniel Vodák.

V poledne se pro návštěvníky otevírá na „Turhandlích" čtrnáct vinných sklepů.

O ochutnávku vín hustopečských vinařů je zájem. Na akci postupně přichází asi 800 lidí. Vinaři jim rozlévají vzorky bílých i červených vín až do večerních hodin.