Vůbec nejvíce polepů všemožných barev bije kolemjdoucím do očí na největším břeclavském sídlišti Valtická. „Je to skutečně problém, ty plakáty jsou tady skoro všude. Na různých místech,“ upozornila Miluše Pohanková, která bydlí v jednom z panelových domů.

Proti cedulím, poutačům či letákům, jež lákají na různé hudební akce nebo nabízejí rychlou půjčku, ale není téměř obrany. Městská policie má totiž v tomto případě svázané ruce. Pachatele musí chytit přímo při činu.

Pokud se tak nestane, je prakticky bezmocná. „Nemůžeme proti tomu moc bojovat. Když nás navíc ti pachatelé zahlédnou, okamžitě mizí. Pak je těžké jim prokázat, že to způsobili,“ popsal potíže strážníků zástupce velitele městské policie Libor Büchler.

Lepiči plakátů navíc ani moc neriskují. Jestliže je strážci zákona chytí, čeká je pouze pokuta do maximální výše tisíce korun. Nejedná se totiž o trestní čin, ale o přestupek.

Větší sankce nehrozí ani na chronickým vylepovačům reklamy. „Je to vždycky maximálně do tisíce korun, tak to stanovuje vyhláška,“ poznamenal Büchler. Načapaným však může policie přikázat, aby odstranili plakát na své náklady.

To se ale děje v minimum případů. Veškerou zodpovědnost za zohyzděné plochy tak přebírá město. To musí každoročně vymezit na boj s černými výlepy část peněz z rozpočtu. Ty slouží pro specializovanou firmu, která je odstraňuje.

V letošním roce, a to i přes alarmující situaci na Valtické, město Břeclav tuto firmu neoslovilo. To by však mělo změnit. „Naposledy jsme ji využili loni. O problému na Valtické slyším poprvé, určitě ho budeme řešit,“ tvrdil tajemník městského úřadu Dalibor Neděla.

Podle něj je důležité, aby nebyli Břeclavští vůči tomuto nešvaru lhostejní. Velkou pomocí má být kolektivní zodpovědnost za veřejné plochy. „Město vítá pomoc občanů. Ideální je volat ihned linku 156,“ burcuje Neděla.

Dalším řešením je také kamerový systém, který by uvítala městská policie. Jeho vybudování na Valtické ale není příliš reálné: velkým zádrhelem je jeho pořizovací cena, bez komplikací není ani složitá instalace.