Milovníci vína měli možnost ochutnat v prostorách valtického zámku přes sedm set vzorků vín z České republiky, Slovenska a Rakouska.

Celého sobotního dne se účastnila třeba Anna Fráňová. „Akce se povedla náramně. Krásně vyšlo počasí, což přilákalo spoustu lidí. Všimla jsem si návštěvíků z celé republiky nebo dokonce skupinky Poláků,“ prozradila žena z Mělčan na Brněnsku.

Návštěvníky čekal nabitý program. Jako každý rok se již v pátek uskutečnila charitativní dražba vín šampionů z minulých ročníků. O den později si účastníci akce nově vychutnali přednášku doktora Radima Uzla a Davida Šťastného na téma Víno a Sex. „Konzumace menšího množství alkoholu, tudíž i vína, nám dovoluje v sexu experimentovat. A díky vínu ženy lépe dosáhnou orgasmu, to je vědecky dokázáno. Dříve se za to ženy styděly, ale dnes jsou na to hrdé,“ poznamenal Uzel.

Nejstarší vinařskou přehlídku doprovázela i hudba. Cimbálová muzika Musica Moravica hrála návštěvníkům k vínu ve Vinařské stodole, stejně jako dechová hudba Leškovanka a kapela The Teachers. V jízdárně si příchozí užili cimbálovou muziku Slovácko, Vergariovce i folklorní soubor Pentlu.

DAVID KVAPIL