„Výstavba kanalizace a čističky odpadních vod se dotkne úplně celé Vrbice. Doposud nemáme splaškovou kanalizaci a dnes máme za sebou tři roky perných příprav," nechal se slyšet vrbický starosta Tomáš Bílek. Nový projekt řeší vybudování splaškové kanalizace v celé obci a čističky odpadních vod v místě zvaném Studýnky.

„Celkové náklady na výstavbu jsou kolem osmdesáti milionů korun, z toho se nám podařilo získat dotaci v hodnotě padesáti milionů," uvedl starosta a doplnil, že spoluúčast na projektu budou muset Vrbičtí řešit úvěrem.

V obci aktuálně chystají podklady pro výběrové řízení a pomalu připravují tamní obyvatele na rozsáhlé práce. „Jedná se totiž o historicky největší investici pro obec. Pro lidi je to něco úplně nového na měřítka naší obce se jedná opravdu o velkou stavbu. Počítáme s tím, že bude rozkopaná celá obec," sdělil Bílek.

V tuto chvíli je k dispozici předběžné zadání veřejné zakázky. Koncem února počítají vrbičtí zastupitelé s vypsáním výběrového řízení.

I s opravou silnic

Vedoucí odboru životního prostředí v Hustopečích Miroslav Hanzlíček doporučoval udělat společnou čističku odpadních vod pro Vrbici a Bořetice. „Je otázka kam, to Vrbice bude vypouštět. Podle mého názoru jim totiž chybí odtoková voda, která by vodu z čističky odváděla. Budou s tím mít možná problém. Ale samozřejmě se přikláním k tomu, aby čističek odpadních vod bylo co nejvíc," sdělil Hanzlíček.

Podle starosty Bílka jsou ale obavy zbytečné. „Máme levostranný přítok Trkmanky, který teče přirozeně z Vrbice," objasnil záležitost Bílek. Ten také předpokládá, že výstavba začne v polovině tohoto roku a v roce 2015 bude dokončená.

„Po dokončení celé akce bude potřeba postupně opravit i všechny silnice. Zkrátka, nebude to jednoduché," připustil starosta.

Ačkoliv práce obyvatele Vrbice omezí, jsou slyšet smířlivé ohlasy. S čističkou a kanalizací souhlasí například tamní vinař Lukáš Horák. „Myslím si, že je to potřeba. Stejně by se to dřív nebo později muselo udělat. A když se na čističku teď sehnaly peníze, tak proč ne hned. Už se tu před pár lety něco dělalo a nijak nás to neovlivnilo. A i kdyby, tak to nějak zvládneme," ujistil mladý vinař.

S podobným záměrem jako Vrbičtí pracují také v Zaječí. Budování čističky odpadních vod a oddílné kanalizace tam připravovali na přelomu roku. Náklady by se mohly vyšplhat až na necelých sto padesát milionů korun.

V minulosti existovala varianta, že by Zaječí využívalo takzvanou „čovku" v Šakvicích. Z plánu ale nakonec sešlo. Na čističku se těší i Ladenští, kteří jsou připravení si kvůli tomu také půjčit.