Porota letos vybírala ze 180 vzorků. „Do třetího ročníku soutěže se přihlásilo rekordních dvaatřicet vinařství, některá z nich poprvé. Z devadesáti procent jsme volili z bílých vín, kterým se v pálavské oblasti daří nejvíc," uvedl předseda hodnoticí komise Kamil Prokeš, který působí jako lektor ve Vinařské akademii ve Valticích, Národním vinařském centru a na Mendelově univerzitě v Brně.

Nejčastěji jsou v kolekci zastoupené tradiční druhy, jako Ryzlink vlašský, Sauvignon a Pálava. Právě tuto odrůdu návštěvníci galerie dlouhodobě vyhledávají nejvíc. „Lidé si zpravidla chtějí odvézt kus malebného kraje domů, proto je také Pálava už dva roky nejprodávanější odrůda," potvrdil sommeliér Tomáš Čížek z Pálavské galerie vín, která sídlí v novém komplexu U Venuše.

Pálavská galerie vín se od protějšku ve Valticích liší především tím, že vybírá a nabízí k ochutnání vína z tratí Pálavských vrchů. „Příchozí se mohou těšit hlavně na vína ročníku 2015, která se nyní dostávají do optimální zralosti," vyzdvihl Prokeš.

V Pavlově fungují nové výstavní prostory už třetí rok. Zájem turistů přitom nejen podle provozovatelů stále narůstá. Přínos potvrdil i tamní starosta Zdeněk Duhajský. „Rozhodně je to další lákadlo v naší obci. Za vínem sem míří každoročně davy lidí a teď mají další důvod," ocenil starosta.

Návštěvníci si mohou vybrat z několika typů časově omezených degustací. Zároveň je jim k dispozici som-meliér, který vína odborně představí. Jednotlivé láhve si přitom lidé mohou odnést také domů. „Náš hlavní cíl je od začátku především propagace místních vinařů. Proto si vážíme, že se nám do projektu podařilo zapojit ta nejlepší vinařství z regionu," pochvaloval si provozovatel Pálavské galerie vín Zdeněk Janeček.

Pálavská galerie vín je součást komplexu U Venuše otevřeného v roce 2014. Sklepní galerii doplňuje vinný bar s venkovním posezením. Stavba se nachází na konci tradiční vinařské České ulice, přímo pod zříceninou hradu Děvičky. Zahrnuje deset ubytovacích apartmánů a pět zrekonstruovaných sklepů většinou z osmnáctého století. V dubnu 2015 získal komplex ocenění Stavba roku 2015 Jihomoravského kraje.

Provozní doba a nabídkačerven
po zavřeno
út čt: 15.00-20.00 hodin
pá: 15.00-22.00 hodin
so: 10.00-22.00 hodin
ne: 10.00-16.00 hodin
červenec a srpen
po čt: 13.00-21.00 hodin
pá: 13.00-22.00 hodin
so: 10.00-22.00 hodin
ne: 10.00-21.00 hodin
Vstupné:
degustace 45 minut: 290 Kč
degustace 90 minut: 350 Kč
degustace na 90 minut včetně sladkých vín: 399 Kč
Nabídka:
V Galerii vín je přítomný sommeliér, který návštěvníkům představí konkrétní vína a doporučí jejich vhodnou konzumaci.