Loni za celý rok 954 novorozenců. V novém roce jen za první měsíc už 104. Počty dětí narozených v Břeclavi na úvod roku lámou rekordy. „V porovnání s loňským lednem je to veliký nárůst. Tehdy u nás přišlo na svět dohromady pětašedesát dětí," srovnávala mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Úspěšný start, o který se postaralo 61 děvčat a 43 chlapců, si pochvalují i přímo na gynekologicko-porodním oddělení. „Je to hezké číslo. Jsme za to rádi, že se v lednu narodilo tolik dětí," podotkla vrchní sestra oddělení Jarmila Láníčková.

Jedním z důvodů rekordního ledna je poměrně velký počet rodiček, které do Břeclavi přijíždějí ze sousedního Hodonínska. Nemocnice ale zaznamenala i zvýšený zájem ze strany Slovenek z příhraničí. „Za celý loňský rok jich 
v Břeclavi rodilo sedmadvacet. Teď za leden už máme Slovenek šest," spočítala mluvčí.

Podle jejích slov zatím stále převažují rodičky středního věku, ale postupně přibývá 
i mladších matek. „Máme 
k dispozici nadstandardní pokoje, které se daří využít téměř stoprocentně. Pokud maminka tuto možnost nezvolí, je novorozené dítě ve své postýlce spolu s ní převezené na oddělení šestinedělí. O maminky pečují ženské sestry, o děti dětské. Dvakrát denně je lékařská vizita," přiblížila Schweitzerová služby nemocnice. Břeclavská porodnice s 37 lůžky je v provozu necelých sedmnáct let.

O tamních službách a postupech promluvila i dvaatřicetiletá Romana z Hustopečí, která před několika lety porodila právě v Břeclavi. „Nemohu si na nic stěžovat. Byl to tehdy můj první porod a byla jsem naprosto spokojená. Přístup lékařů i sester byl profesionální a přátelský. Měla jsem u sebe i partnera, což mi velmi pomohlo. Sestřičky jak z gynekologie, tak z dětského můžu jen pochválit. Šlo nám špatně kojení a i s tím mi velice pomáhaly," chválila zpětně Hustopečanka.

Z porodnice odchází matky většinou čtvrtý až pátý den. „Při propuštění z porodnice je téměř sto procent dětí kojených, což je také díky péči dětských sester, které maminkám radí, jak kojit a podobně," popsala mluvčí.

Právě díky podpoře kojení se břeclavská nemocnice zařadila v roce 2006 mezi takzvané Baby friendly hospital. V překladu jsou to nemocnice, které jsou přátelské k dětem. To znamená, že prosazují a dodržují zásady správného 
a úspěšného kojení.

Kvůli komfortu všech pacientek se nemocnice snaží postupně zmodernizovat a zlepšovat prostředí porodních sálů. „V prosinci jsme v nemocnici zahájili postupnou rekonstrukci, která bude pokračovat i v letošním roce," nastínila Schweitzerová.

Nemocnice Břeclav se hodlá především držet současných trendů v porodnictví. „Porodní sály upravíme postupně tak, aby poskytovaly rodičkám komfortní zázemí, které nejen odpovídá současným trendům v porodnictví, ale hlavně klade důraz na soukromí a individuální požadavky rodičky," shrnula.