V zahraniční konkurenci si vinaři odvezli ze soutěžních klání do České republiky jedenáct titulů šampiona, tedy ocenění pro vína mimořádné kvality. „Magickou hranici tisíce medailí překonali naši vinaři poprvé v roce 2020. Loni zazářili ještě výrazněji. Úroveň našeho vinařství se neustále zvedá, nejde jen o souhru náhod," tvrdí Machovec.

První lednovou sobotu vyrazili koledníci s kasičkami také ma obchůzku Šakvicemi.
Koruny, kasičky a čaj. Šakvické děti vyrazily na tříkrálové koledování

Vývoz moravských vín se v poslední době rozvíjí i podle bývalého ředitele Národního vinařského centra Pavla Kršky. „Jsou vinařství, která exportují značnou část své produkce. Co se týče odrůd, žádná úplně vyprofilovaná není. Když se bavím s vinaři, co vyváží, paleta odrůd a stylů vína je poměrně široká," řekl Krška v nedávném rozhovoru pro Deník.

Počet medailí na mezinárodních soutěží v roce 2022:

celkem 1292
šampioni:11
velké zlaté: 44
platinové: 8
zlaté: 501
stříbrné: 562
bronzové: 166

Největší úspěch co do počtu medailí zaznamenala moravská a česká vína tradičně ve Vídni na soutěži AWC Vienna. Odvezla si 322 cenných kovů.

„V hlavní části nejprestižnější mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles obdržela moravská bílá vína nejvíce ocenění ze všech vinařských regionů na soutěži," zmínil mluvčí Vinařského fondu Jiří Bažant.

Absolutní prvenství v soutěži Chardonnay du Monde pak loni získalo Chardonnay 2016 z rodinného vinařství Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku.

Nejlepší Chardonnay na světě má už potřetí v historii. „Přitom nikdo soutěž nevyhrál ani dvakrát. Když jsem se o tom dozvěděl, šel jsem do kolen,“ svěřil se Deníku po úspěchu majitel vinařství Josef Valihrach.

Vybrané úspěchy v roce 2022:

Nejvíce medailí: na AWC Vienna celkem 322

Nejvíce velkých zlatých medailí: na Michelangelo International Wine & Spirits Awards v Jižní Africe celkem 12

Concours Mondial de Bruxelles: nejvíce ocenění pro moravská bílá vína ze všech vinařských regionů

Chardonnay du Monde: absolutní šampion pro Chardonnay 2016 od rodinného vinařství Josef Valihrach z Krumvíře

Michelangelo International Wine & Spirits Awards v Jižní Africe: ocenění za nejlepší zahraniční víno pro Ryzlink rýnský 2000 od Znovínu Znojmo