Největší vinařská soutěž v České republice se zázemím ve Valticích zažívá rekordní období. Vzrostl počet přihlášených i nominovaných vzorků. „Letošek je rekordním po všech stránkách. Potkaly se dva pozitivní faktory. Prvním je stále rostoucí zájem o Salon vín – národní soutěž vín jako o naši nejvyšší soutěž a druhým byla mimořádná kvalita ročníku 2015, který soutěži dominuje," uvedl ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Do předností oceňovaného ročníku promluvil stav loni sklízených hroznů, jež odolaly například hnilobám. „To se na kvalitě velmi projevilo. Vína jsou čistější a odrůdově typická. Bez různých pachů a příměsí, které byly u řady vín z roku 2014," řekl sommeliér Marek Babisz.

První kolo Salonu vín
Ze 1145 vín od 157 vinařů přihlášených do 1. kola hodnocení je nejvíce vín v kategorii A, tedy bílá suchá a polosuchá vína do 12 g/l zb. cukru (591 vín). Dále v kategorii E, tedy vína červená suchá a polosuchá (204 vín). Z hlediska odrůd je nejvíce Ryzlinků rýnských, dále Sauvignonů a Veltlínského zeleného.
zdroj: Salon vín

Do celostátního vinařského klání se vybrané vzorky dostaly přes síto soutěží ve znojemské, mikulovské, velkopavlovické a slovácké a ve vinařské oblasti Čechy. V nominačních kolech se hodnocení dočkalo 2020 vín. Ve srovnání s loňskem jde o nárůst přesahující čtyřicet procent. Postup do celostátního kola má přes jedenáct set vín, což znamená další nárůst: tentokrát šedesát procent.

Titul celorepublikového šampiona obhajuje odrůda Merlot z vinařství Chateau Valtice. Šlo o premiérovou výhru červeného vína v historii soutěže. Podle sommeliéra Babisze je opakování něčeho podobného méně pravděpodobné. „Těžko předjímat, avšak loni mělo červené větší šanci. Letos to bude mít v konkurenci vyšší kvality bílých daleko těžší. Ukáže se to ale až při sečtení posledního hlasu," přemítal Babisz.

Naopak spolumajitel obhajujícího Chateau Valtice Marek Šťastný možnému triumfu červeného věří více. „Budou tam ještě vynikající vína z ročníku 2012 a z loňska, jenž byl na červené také skvělý," sdělil Šťastný.

První kolo hodnocení se uskuteční v prostorách Národního vinařského centra ve Valticích 21. až 25. listopadu. Členové komisí vyberou dvě stě vín. Elitní stovka pak vzejde z druhého kola, které je v plánu osmého prosince. Šampiona pořadatelé vyhlásí třetího února příštího roku. O den později budou moci lidé salon navštívit a stovku nejlepších vzorků ochutnat. „A příští vinařský ročník bude zase jiný. Kyselin bude více, což způsobí, že vína budou svěžejší a aromatičtější. Půjde o dobrý ročník, jen se změní jeho charakter," dodal sommeliér Babisz.