Valtické vinné trhy jsou nejstarší celostátní soutěží vín s mezinárodní účastí. Tradice sahá do 19. století. Proto se pyšní sloganem Wimbledon mezi výstavami. Letos se podruhé trhy uskutečnily v prostorách rekonstruované jízdárny valtického zámku. Výsledky své práce představilo 117 vinařů a vinařských společností z Česka, Slovenska a Rakouska.

Šampionem mezi bílými víny se stal Irsai Oliver, jakostní odrůdové víno ročník 2015 z vinařství Sing Wine z Velkých Bílovic. Mezi červenými víny získalo uznání odborné komise a titul šampiona víno Zweigeltrebe výběr z hroznů 2015 z rakvického Rodinného vinařství Janoušek.

„Šampioni se tento rok vybírali převážně z ročníku 2015, což jen potvrzuje jeho kvalitu. A to některá ještě budou dál nazrávat a budou ještě lepší a lepší," uvedl na webu soutěže předseda superkomise Jakub Šebesta. V minulosti podle něj bývaly poměrně velké výkyvy v kvalitě ročníků, ale dnes už dovednosti vinařů spolu s technologickým vybavením dokážou propady eliminovat.

„Bohužel letošní víno kvůli mrazivému počasí, co se týče množství, bude podprůměrné. Jak dopadne ročník 2016 z hlediska kvality, si musíme počkat, ale není zatím důvod neočekávat to nejlepší," uvedl předseda Svazu vinařů Tibor Nitray.