Jeho součástí byl letos zcela netradičně i křest, ochutnávka a dražba vůbec prvního meruňkového sektu na světě. To nakonec jeho nový majitel Petr Kroul vydražil za neuvěřitelných 31 500 korun. „Moc bych si přál, aby naše Marhulové šumivé nejen chutnalo, ale především pomáhalo. Výtěžek z dražby sektu proto půjde sdružení Šance při Fakultní nemocnici Olomouc, která pomáhá pečovat o onkologicky nemocné děti,“ prozradil velkopavlovický vinař a tvůrce sektu Pavel Lacina.

Ve Velkých Pavlovicích v sobotu také padaly rekordy. „Zatímco loni jsme uvařili zhruba 1650 knedlíků, letos jich už bylo 1976,“ překvapila číslem ředitelka Ekocentra Trkmanka Zita Dvořáková.

Součástí doprovodného programu bylo vystoupení cimbálové muziky Vinica, ukázka sabráže sektů nebo soutěž v pojídání belešů s meruňkovou marmeládou. Pochutnat si na meruňkových specialitách mohly kromě dospělých také děti. Hned několik z nich se utkalo v pojídání osmi půlek meruněk.

Na meruňkobraní si s manželem našla cestu také Iva Dvořáková z Českého Krumlova, která na Břeclavsko vyrazila na prodloužený víkend. A vyzkoušela také Marhulové šumivé. „Sekt je výborný. Už dřív jsme ochutnali višňové víno, ale meruňkové je lepší. Dávali jsme si knedlíky i smažené meruňky, všechno bylo vynikající,“ pochvalovala si.