Devítiprocentní nezaměstnanost sužuje momentálně Břeclavsko. Před rokem bylo žadatelů o práci o téměř čtyři procenta méně. Pro zvýšení šance najít nové uplatnění měli navíc k dispozici rekvalifikační kurzy, které letos najednou zmizely.
„Problém byl v tom, že rekvalifikace spadly do systému veřejných zakázek. Od začátku roku jsme proto po několik měsíců vybírali vzdělávací agentury, které pro nás budou kurzy zajišťovat. Nové jsme tak nezahajovali, dobíhalo jen několik z loňska,“ přiznal ředitel Úřadu práce v Břeclavi Lubomír Marko.
Několikaměsíční prodleva v poskytování rekvalifikací vznikla kvůli nařízení ministerstva práce. To na konci roku 2008 po zásahu antimonopolního úřadu nařídilo, aby všechny pracovní úřady vyhlašovaly výběrová řízení na poskytovatele kurzů.
Podle Marka po splnění této podmínky už nyní v Břeclavi některé rekvalifikační kurzy opět rozjeli. „Máme vysoutěženo kolem osmnácti odborností. Například počítače, o které je největší zájem, ale také strojírenské obory, svářeče nebo třeba masérské služby. Některé kurzy už jedou více než měsíc ,“ popsal.
Jak dodal, žadatelů o kurzy z řad nezaměstnaných po vynucené pauze evidentně přibylo. Zřejmě v důsledku krize. „Zájem je docela slušný. Dříve jsme museli některé přemlouvat, teď se nám hlásí sami. Překvapivě oblíbené jsou třeba základy podnikání, kde oproti loňsku evidujeme téměř stoprocentní nárůst. Někteří se chtějí zkusit starat sami o sebe,“ všiml si změny Marko.
Rekvalifikační kurzy nyní na Břeclavsku navštěvuje kolem stovky lidí. „Mnozí zájemci na to čekali,“ přivítala opětovné rozjetí rekvalifikací také Marie Brandalíková ze společnosti Marlin, která pro břeclavský úřad práce některé kurzy organizuje. Konkrétně v oblasti výpočetní techniky, sociálních služeb, administrativy, účetnictví nebo logistiky.
„Je nezbytně nutné v době jakékoliv krize nabídnout lidem bez zaměstnání nějakou aktivitu. Není důležité, jestli je rekvalifikační kurz přivede ke konkrétní práci. Pokud je ale necháme v pasivitě, přestanou mít zájem o cokoliv,“ varovala odbornice na profesní poradenství.
Podle ní je důležité, že si lidé při rekvalifikacích uvědomí, že se trh práce mění. A že se budou muset také přizpůsobit.
Podstatnou změnou je rovněž hrazení kurzů úřadem práce bez dříve vyžadovaného příslibu zaměstnavatele, že absolventa rekvalifikace zaměstná. „Nabídka volných míst je dnes tak minimální, že chtít po někom v této těžké době příslib zaměstnání, by nebylo správné. Příslib navíc není právně vymahatelný, a aby nám jej lidé nosili jen jako formální list papíru, to by nemělo smysl,“ myslí si ředitel břeclavského úřadu práce.
„Prošla jsem už několik firem a nikde mi příslib nechtěli dát, takže je určitě dobře, že se tento požadavek ruší. Osobně toho co nejdřív využiji. Přísliby měli zrušit už dávno,“ připojila se také nezaměstnaná Adéla Konečná.
MICHAL ŠUPÁLEK
JANA RYBOVÁ