Třináctý ročník lidového jarmarku doplňovalo uprostřed neoveského náměstí obrovské pódium. Břeclavan na něm potvrdil svoji kvalitu, když se po jeho vystoupení ozval ohlušující potlesk diváků. Cigánskí diabli okouzlili v parném dni posluchače svými vášnivými melodiemi a navnadili tak na bohatý závěrečný program.

Že zorganizovat takovou velkou akci není snadné, vědí v Moravské Nové Vsi moc dobře. „Když jsme začínali, objížděli jsme různé trhy a dílny, abychom nalákali řemeslníky. Pokud přijedou ve stylovém oblečení, mají stánek a předvádějí řemeslo, neplatí nám nic za pronájem,“ uvedla novoveská starostka Jana Krutáková.

Ta je přesvědčena, že letošních osmačtyřicet stánků s lidovou tvorbou a občerstvením bohatě stačí. „Více se rozšiřovat rozhodně nechceme,“ zdůraznila. Podle ní je jen škoda, že řemeslníků tentokrát nepřijelo více.

Řemesla se vytrácí

Její slova potvrdil i jeden z vystavujících, umělecký kovář Erik Jakubčík z Morkůvek. „Jezdíme sem každý rok představit lidem to, co děláme. Letos mám však poprvé dojem, že je řemeslná tvorba trošku vytlačovaná na okraj,“ všiml si muž, u jehož stánku si lidé měli možnost kovářské řemeslo vyzkoušet. „Od rána už jsme tady měli více než třicet dětí,“ pochlubil se po třetí hodině odpoledne.

Bohatý doprovodný program však nebyl k vidění jen na náměstí. Ve dvoře obecního úřadu si mohli návštěvníci prohlédnout výstavu prací klientů klentnického Srdce v domě, ve školní budově pak výstavu domácích zvířat, prací novoveských školáků a obrazy malíře Petra Hejzlara.

Návštěva z Rosiny

K množství stánkařů se připojili i vyslanci partnerského města Rosina v čele se starostou. Návštěvníkům upekli a uvařili chutné slovenské speciality. „Podobný jarmark jako my nemají, ale domluvili jsme se, že k nim v létě přijedeme i s naší Neoveskou cimbálkou na fotbalový turnaj,“ usmívala se Krutáková.

Na jarmark, jehož rozpočet se pohybuje okolo tří set padesáti tisíc korun, je téměř nemožné sehnat v městysu ubytování. „Kapacitu sto dvaceti lůžek máme hodně dopředu vyčerpanou,“ potvrdila starostka.

Tamější obyvatelé snahu starostky o pozvednutí kultury v obci a tím o navýšení zájmu turistů jedině vítají. „Chodíme se sem s přítelem podívat každý rok. Vždycky se tady skvěle pobavíme, poslechneme dobrou muziku a ochutnáme výborné víno,“ pochvalovala si studentka Hana Helešicová, která si nejvíce užila večerní koncert zpěváka Petra Bendeho.

„S nápadem uspořádat jarmark přišla moje kamarádka Regina Lanová, která se do Moravské přistěhovala. Doma měla malé hospodářství a chtěla využít první květen k tomu, aby se mohly děti přijít podívat na zvířátka,“ zavzpomínala Krutáková s tím, že zpočátku využívali kamarádčin dvůr. A potom ulici, v níž bydlí. „Před devíti lety jsme se s pomocí dotačního program Evropské unie přestěhovali na náměstí,“ připomněla starostka.