První sezení měli výchovní poradci ze základních škol, zástupci úřadu práce a firem, které se do projektu zapojily, včera v mikulovském Středním odborném učilišti.

„Řemeslo má zlaté dno. Cílem projektu Moje volba - moje budoucnost je tedy ukázat dětem od sedmé do deváté třídy základní školy, jak práce v daných řemeslných a technických profesích probíhá. A že jde o perspektivní povolání, kterými se mohou živit,“ sdělila Milada Poledňáková, která se stará o publicitu projektu s tím, že by rádi oslovili na dva tisíce žáků základních škol v celém Jihomoravském kraji.

„Spouštěčem myšlenek, které vedly ke vzniku projektu, byl fakt, že klesá počet dětí, které by stály o to studovat řemeslné obory,“ uvedla.
Jak dodala, tvůrci projektu připravili tři aktivní body, díky kterým chtějí ke zatraktivnění učňovských oborů napomoci. „Jsou to besedy s profesním odborníkem, mnemotechnické pomůcky a exkurze do firem, které s námi na projektu spolupracují. Cílem je ukázat, jak funguje firma jako celek,“ vyjmenovala Poledňáková.

Vrcholem projektu jsou podle jejích slov tak zvané oborové dny. „Při oborových dnech si děti mohou vyzkoušet dané řemeslo, které je zajímá.
„Třeba si upéct housku. Takových dní bude nejméně čtrnáct,“ osvětlila s tím, že podobné projekty úspěšně odstartovaly například i v Ústeckém nebo Plzeňském kraji.

Jedním z lidí, kteří se o šíření povědomí o učňovských oborech budou starat, je i technický dispečer z břeclavské autobusové společnosti Bors Svatopluk Lano.

„Mým úkolem je provázet žáky na exkurzích a diskutovat s nimi na besedách. Účast v projektu je pro mě skokem do neznáma. Budu se však snažit o to, abychom dali žákům veškeré informace o oborech. Snad to pomůže,“ doufá s úsměvem Lano.