Je sobota odpoledne a Slavnosti břeclavského piva jsou v plném proudu. Areál okolo břeclavského zámku ožil pivem a jídlem, ve vzduchu je cítit vůně masa. Počasí festivalu přeje, je příjemných třiadvacet stupňů a fouká svěží vítr, což všichni návštěvníci oceňují. Řada z nich sedí na připravených lavičkách nebo boxech, které zdůrazňují domácí atmosféru celé akce.

Skupinky milovníků hudby a chmelového osvěžení se také pohodlně roztahují na dekách na trávě. Jsou zde k vidění i zábavné atrakce pro děti. Jeden klučina s maminkou právě hraje dřevěný stolní fotbal, zatímco se nad nimi rozlévají rytmy muziky.

Na slavnostech si přicházejí na své i rodiny. "Je super, jak je tady spousta místa k sezení. Můžeme si s rodinou sednout a děcka něco pojí, přitom můžeme poslouchat hudbu. Počasí vyšlo a celkově se mi tady tento rok líbí," říká Dominik Doležal, který přišel na festival s celou rodinou.

Jeho děti jí domácí hotdog, zatímco on si vychutnává speciál z místního pivovaru. "Pivo je dobré. Jelikož nejsou vedra, můžu si dát i třináctku nebo apu. Uvidím, jestli zvládnu ochutnat všechno," směje se.

Slavnosti tento rok nabízejí největší nabídku piv a jídla za celou svoji historii. Řada foodtracků nabízí rozmanité jídlo od vepřových pečení, smažených hranolek a langošů až po vegetariánská jídla.

Největší lákadlem zůstává samozřejmě pivo. Mnoho lidí popijí při sledování kapel nebo jen tak posedávají, debatují, smějí se, zkrátka si užívají sobotní den. Větší skupina lidí se právě zvedá a míří k hlavnímu pódiu před stadion. Ke svému vystoupení se tam chystá skupina Jelen.

Míří tam i František Nešpor, který na festival dojel až z Prahy. "Mám tu bývalé spolužáky ze školy, kteří mě sem pozvali. Je pěkné, že se tady pořádá taková akce s pivem. Je tu příjemná atmosféra, lidi jsou tu přátelští. Na dece jsme poklábosili s partou lidí, co dojeli z Brna. Pro mě je to pěkný relax, v Praze takové přírodní areály u zámku nejsou," říká k akci a v ruce drží platový kelímek s polovypitým pivem.

S kamarády se tlačí více k pódiu. Kapela Jelen právě rozeznívá první tóny známé písničky. Lidé zvedají ruce a kapelu vítají. Slavnosti příjemně pokračují dál.