„Pracuju v trafice u Bulhar, parníkem tak budu jezdit hlavně do práce a zpět. Využíval jsem auto, ale u řízení se blbě čtou noviny. Člověk kvůli volantu nemůže pořádně otáčet stránky. Takhle si pěkně sednu na horní palubu a v klidu si počtu, co je nového. Už jsem si koupil půlroční jízdenku. Cenově to vyjde lépe než benzin a ještě jsem jako bonus dostal záchrannou vestu," sdělil jeden z mnoha budoucích cestujících Josef Plovák z Břeclavi.

Právě z okresního města zaznívají hlasy, které si libují nad odlehčením automobilové dopravě. Zacpané ulice, promáčklé plechy aut či jasná gesta mezi řidiči a cyklisty patří i přes dlouholeté snahy městských a parlamentních politiků k největším problémům Břeclavi. Pomůže tak zřejmě až méně tradiční řešení: parník na hladině řeky Dyje.

„Věříme, že když to nejde po silnici, půjde to po vodě. Po loňské návštěvě prezidenta Miloše Zemana vznikla snaha napojit Dyji na vodní koridor Dunaj – Labe – Odra. Chystáme se na to. Bude to náš volební trumf," říkal břeclavský místostarosta Richard Zemánek.

Kvůli plynulosti průplavu bude zapotřebí zbudování několika plavebních komor. 
S nákladným projektem pomohou evropské peníze. Poprvé by se několikatunový kolos poháněný párou mohl vydat z Nových Mlýnů směrem na jih na přelomu měsíců května a listopadu. Trasu vedoucí nejprve do hlavního města Slovenska a následně do Rakouska a zpět, zvládne podle provozovatelů dvakrát denně.

O víkendech a svátcích by se loď mohla objevit 
i na Zámecké Dyji v areálu lednického zámku. Záleží však na zájmu turistů a výsledku jednání s památkáři a správci parku. Bylo by totiž potřeba vybagrovat část břehu, aby se parník mohl otočit pod Minaretem.

„Pro návštěvníky by to mohlo být další zpestření, ale uvidíme. Pokud se domluvíme, půjde o takzvaný Neu Liechtenstein Runde, čili Nový Liechtenštejnský okruh. Je to všechno v jednání, ještě bych nepředbíhala," krotila nadšení lednická kastelánka Ivana Holásková.

V zimních měsících bude Dyjanic kotvit v přístavišti 
pod Pavlovem, kde poslouží jako dočasná galerie pro speciální tématickou výstavu zaměřenou na skloubení zdánlivě nesouvisejících oborů: vína a lodní dopravy. Ponese podtitul Hlavně nenaletět aprílovému žertu.

Břeclavský deník zveřejňuje překvapivou novinku jako součást oslav prvního dubnového dne, kdy se může stát opravdu cokoliv.