Moderátoři recesistického programu upozorňují cizince, že nejsou v Germánii, ale 
v Hustopečích, a že nezavítali do Evropské unie, ale do Burčákové unie.

Maratonci však nechtějí mluvit s mama Merkel, přicházejí kvůli úplně něčemu jinému. „Rádi bychom se tady naučili dělat burčák, abychom to mohli naučit i celou Afriku. Pak už nikdo nebude chtít odcházet z Afriky do Evropy," říká Mehmet Paša alias Kamil Konečný ze Spolku všehoschopných. Právě on přijel na velbloudovi.

Muzikální velbloud

Cizinci berou své učení v burčákové misionáře opravdu vážně. Dokonce mění svého velblouda za motyku. „Jsou na dobré cestě, aby se jim proměna v burčákové misionáře povedla. Už se naučili pít burčák. To jim jde opravdu dobře. Mama Merkel si od nás může vzít příklad, jak jsme vyřešili celoevropský problém," říká 
s nadsázkou Zbyněk Háder, který je také radním města.

Velbloud je očividně velkým fanouškem Martina Chodúra. Nechce totiž ani později odpoledne odejít z blízkosti pódia a nenechá se odvést dříve, než zpěvák dokončí své vystoupení. „Odtáhli jej, ale on se vrátil zpátky. Opravdu sledoval Chodúra, jak zpívá," přisvědčuje Háder.

Programu se poprvé účastní také cech hustopečských kurtizán.

Už dopoledne přijímá Burčáková unie za nové členy Velké Pavlovice a Dolní Věstonice. Tamní Venuše je podle analýzy organizátorů pouze personifikací kvasinky vinné. Tudíž je dokázané, že se zde začal pít burčák už v pravěku, tedy zhruba 29 tisíc let před Kristem. Je tak nejstarším kulturním nápojem lidstva.

Právě kvůli němu přijel do Hustopečí i Leoš Vaculík. „Jsem tady už podruhé. Je to pěkně připravené, člověk si sedne, dá si burčák," usmívá se spokojený Břeclavan.

MICHAL HRABAL