Vedoucí odboru rozvoje a správy Milan Uher potvrdil, že kvůli stížnosti se na problémovém místě uskuteční setkání. Ve středu se jej zúčastní i zástupci policie. „Posoudí, jestli hrb odpovídá normě nebo ne. Pokud ne, máme připravené opatření. Naši pracovníci ale retardér už měřili a byl v pořádku,“ sdělil Uher.

Řada obyvatel má opačný názor. Stížnosti se množily především na facebookové diskuzi s názvem Břeclaváci. „Nejezdím rychle a troufám si říct, že bezpečně, neboť vozím děti. Je to hnus, pro nízká a dlouhá auta je to fakt utrpení. Bolelo mě to i za to naše,“ kritizovala jedna z žen.

Vedení radnice v místě vybudovalo parkoviště. Retardér má zpomalit auta, která by se jinak mohla střetnout s řidiči vyjíždějícími právě z něj. „Přehlednost tam není nijak excelentní,“ potvrdil Uher.

Úředníky na problém upozornil Břeclavan Dušan Sádlík. Místem projížděl několikrát. Nejprve pětadvacetikilometrovou rychlostí. „Můj pocit byl takový, že to auto nemohlo přežít. Proto jsem podruhé projížděl na jedničku pouze krokem. Přesto, že jsme vevnitř seděli jen já s manželkou, tak i při této téměř nulové rychlosti došlo ke škrábání spodku auta,“ popsal Břeclavan.

Tvrdí, že retardér je v místě zapotřebí. S úředníky se shoduje na stíženém rozhledu řidičů. „Jde ale o to, jak je vybudovaný,“ poznamenal s tím, že si nechce nechat zbytečně ničit majetek.

Policisté mezitím potvrdili, že retardér zřejmě přesahuje běžné rozměry, jak poukazují stěžující si obyvatelé. Podobná upozornění jsou podle nich v Břeclavi i v regionu ojedinělá.

Výjimkou se zhruba před dvěma lety staly například Velké Pavlovice, kde musely zmizet tři ze čtyř tehdy nových retardérů. Důvodem byl zvýšený hluk a praskající domy.