Nová obecní vyhláška, která v Uherčicích začala platit od začátku letošního roku, vyvolala mezi obyvateli vášnivou diskusi. Mnohé z nich krok radnice pobouřil. „Částka je přehnaná, platíme snad nejvíc v republice. Pro pětičlennou rodinu je to nezvládnutelný výdaj, je třeba připočíst ještě platby za vodné a stočné a drahé energie, jež v současnosti panují,“ neztotožnil se s rozhodnutím radnice Karel Rohrer.

Starosta obce Marcel Slezák upozornil, že dvanácti set korunový poplatek nehrozí těm, kteří odpad třídí. „Cílem je motivovat co nejvíc lidí k třídění a nastavit spravedlivý systém pro všechny. Díky slevovým bodům mohou naopak mnozí dosáhnout na minimální částku až sto dvaceti korun za osobu a rok. Chceme, aby ti svědomití nedopláceli na nepořádné, nebo na některé komerční subjekty, které jsou podřazené zvláštnímu režimu a obecní systém zneužívají,“ vysvětlil Slezák.

Obec podle něj potřebuje řešit zvyšující se platby za skládkování a likvidaci odpadu, jež donedávna významně dotovala ze společné kasy. Chce se dostat na nulu a ušetřené peníze využít raději na opravu chodníků a další investice v obci. „V dřívějších letech jsme dotovali likvidaci odpadu až třemi sty tisíci ročně, po zavedení motivačního systému jsme loni dopláceli už jen asi třicet tisíc korun,“ srovnával Slezák.

Svoz komunálního odpadu. Ilustrační foto.
Deník srovnal okresní města. Nejméně zaplatí lidé za odpad v Břeclavi či Znojmě

Třídění odpadu v Uherčicích:
Od ledna 2023 zvýšila obec poplatky za svoz a likvidaci odpadu na 1200,- Kč za osobu a rok. Ten zaplatí lidé, kteří odpad netřídí.

Produkci domovního odpadu evidují pracovníci svozu pomocí QR kódu na popelnicích a plastových pytlích.

Na slevy dosáhne poplatník, který se zaregistruje do motivačního a evidenčního systému odpadového hospodářství zvaného MESOH
V něm se mu načítají slevy pomocí tzv. EKO bodů, přičemž hodnota jednoho bodu je 14,- Kč
Získat je mohou lidé za třídění i nízkou celkovou produkci odpadu
70 % obyvatel se díky tomu dostane téměř na polovinu, zhruba 700,- Kč.

Maximální možná sleva činí 90 % stanoveného poplatku.

Za nejnižší produkci směsného odpadu získala obec Uherčice v Jihomoravském kraji i Odpadového Oskara.

Za motivačním a slevovým systémem v obci stojí i zakladatel portálu mojeodpadky.cz Radek Staňka, jehož nápadů využívá v současnosti na sto obcí v republice. V Uherčicích je současně zastupitelem. „Ke třídění motivujeme obyvatele slevami zhruba deset let. Maximální částka je jen pomyslný zvednutý prst pro pohodlné, kteří netřídí. Každý si může vybrat, jak se k tomu postaví,“ poukázal Staňka.

Jak si obyvatelé obce s produkcí odpadu stojí, mohou sledovat na svém odpadovém účtu on-line. Popelnice na směsný odpad i igelitové pytle s plasty či papírem mají totiž opatřené QR kódy, díky nimž pracovníci obce i svozová firma odevzdané množství evidují. „Podle produkce pak rozpočítáváme slevy na jednotlivé členy domácnosti, v potaz bereme studenty, kteří většinu roku pobývají třeba na kolejích či důchodce. Zřetel bereme i na ty, kteří vyprodukují minimální množství odpadu. Poctivci se mohou díky slevám i odměnám od Eko-Komu dostat na minimální poplatek,“ dodal Staňka.

Podle starosty dosáhne díky slevovému systému většina obyvatel na částku obvyklou v jiných obcích. „Sedmdesát procent lidí se dostane na zhruba sedm set korun za osobu a rok. Těch, kteří netřídí a hrozí jim maximální částka, je v obci asi třicet, a na ty se chceme zaměřit,“ spočítal Slezák.

Navzdory ujišťování, že se jedná o spravedlivý systém, v něj ale Karel Rohrer nemá důvěru. „Je nepřehledný a ohánění se ekologií je zavádějící. Abych se dostal na průměrnou slevu musel bych odevzdat snad stovky kil plastu. Odmítám také vyplňovat různé dotazníky a registrovat účet, kvůli ochraně osobních údajů. Budu se na to ptát vedení obce,“ odkázal Rohrer na plánované pondělní setkání obyvatel s představiteli radnice, na němž chtějí vše vysvětlit.

Ilustrační foto.
Za vodu zaplatí lidé na jihu Moravy od ledna víc. Projevila se inflace i sucho

Odvážný krok radnice má ale i své zastánce. „Třídíme vše, popelnici se směsným odpadem tak vyvážíme jen jednou za tři měsíce. Papírové kartony odvážíme na sběrný dvůr a na bio odpad máme kompostér. Platba tomu odpovídá, tak kde je problém? Spíš se musím zamyslet jak být v třídění ještě pečlivější,“ zvolila jiný postoj Jana Urbánková.

Vzorové příklady domácností v Uherčicích:

1. Mladá ekologicky založená rodina – 4 osoby (2 dospělí, 2 děti)
• vyprodukuje málo odpadu, kompostuje
• na osobu může získat až 78,6 bodů po 14,- Kč
• místo základní ceny poplatku 1200,- Kč může dosáhnout na 120,- Kč za osobu

2. Pár v důchodovém věku, který má málo odpadu – 2 osoby
• nekupují PET lahve, mají malou spotřebu a méně odpadů, kompostují
• na osobu mohou získat až 77,1 bodů po 14,- Kč
• místo základní ceny poplatku 1200,- Kč mohou dosáhnout na 121,- Kč za osobu

3. Domácnost, která třídí, ale má hodně odpadu – 3 osoby (2 dospělí, 1 dítě)
• třídí, ale neláme si hlavu s tím co kupuje a proto má hodně odpadu, kompostuje, ale méně
• na osobu mohou získat až 46 bodů po 14,- Kč
• místo základní ceny poplatku 1200,- Kč mohou dosáhnout na 556,- Kč za osobu

4. Domácnost, která netřídí
• netřídí, nekompostuje, všechno skončí v popelnici na směsný odpad
• za rok vyveze až 20 popelnic směsného odpadu, ale žádný tříděný
• bonusové body nezíská žádné
• V součtu zaplatí plný poplatek ve výši 1200,- Kč za osobu, celkem tedy 6000,- Kč

Zdroj: mojeodpadky.cz