„Poprvé nám ekologické kelímky kluci z Nick Nacku nabídli loni a my jsme přijali z několika důvodů. Za prvé nám nastavili cenu, která se neodmítá, a také se nám zalíbilo, že se po koncertech nemusí téměř uklízet. Vidím v nich jen samá pozitiva," pochvaloval si originální nápad organizátor velkoněmčického festivalu Jiří Mikulica.

Kelímek je z polypropylenu. Je pevný, odolný, omyvatelný a podle výrobce také udrží déle teplotu nápoje. Zájemci za něj musí zaplatit vratnou kauci dvacet až padesát korun. Tím se minimalizuje riziko, že by kelímek někdo vyhodil. Hlavní princip je jasný – použít víc než jednou.

Po dopití tak mohou lidé ekologickou nádobku s praktickým klipsem na zavěšení zase vrátit. Mnozí si ji však odnášejí domů jako suvenýr. Zvláště pokud je potištěná například logem festivalu.

Jen letos mohou kelímek využít návštěvníci téměř dvaceti českých a moravských hudebních akcí. Jako jedni z prvních však měli možnost vyzkoušet novinku právě ve Velkých Němčicích.

„Festival krásných lidí byla loni teprve druhá akce, kde se kelímky použily. Ze začátku jsme totiž příležitosti hledali hlavně v blízkém okolí. A šňůra koncertů ve Velkých Němčicích nás zaujala jak názvem a místem konání, tak také nadšením organizátorů. Nikdo je nesponzoruje, začali od nuly jako my. A to nám je hodně blízké," popsal začátky podnikání jednatel firmy, která Nick Nack kelímky vyrábí, Martin Hanák.

Ekologii zůstali v Němčicích věrní i letos. Podle Mikulici se vratné kelímky vyplatily i přes nižší návštěvnost. Ušetří totiž spoustu času při uklízení. Milovníci hudby si navíc mohli letos z Festivalu krásných lidí odnést i nádobku s logem akce. Neobvyklý suvenýr s malou siluetou Furchova mlýnu si ponechalo asi dvě stě lidí. V oběhu byla také ještě tisícovka univerzálních kelímků bez potisku.

Novinku si však nechválí jenom organizátoři. Nadšené ohlasy vzbuzuje i u většiny návštěvníků. „Je to úžasná věc z ekologického hlediska. Ale nejen to. Odolný kelímek je i praktický. Když dopiji, nemusím nikde hledat koš. Prostě si jen nádobku připnu klipsem k pásku u kalhot a užívám si zábavu dál," pochvaloval si Pavel Mahovský.

Letos si z festivalu odnesl kelímky hned dva. Jeden s potiskem na památku, další univerzální. Prach se na ně ale někde na poličce chytat rozhodně nebude. Oba plně využívá. I doma.

JANA LANGOVÁ