Teploměr ukazuje minus tři stupně Celsia. Desítkám lidí, kteří přešlapují před vinicemi popického Sonberku, mráz zřejmě nevadí. Právě kolem mě prochází muž s velkými vinohradnickými nůžkami za krkem a připojuje se k dalším postávajícím. Čekají na jediné. Na start netradičního klání v řezu révy vinné.

Objevuje se mezi nimi i minuloroční vítěz neoficiálního mistrovství v řezu révy Roman Slouk. Vinohradnické nůžky však v ruce nesvírá. Rozhodl se totiž přenechat šanci jiným a zhostil se role organizátora. „Řezat budete odrůdu Pálava," začíná s instrukcemi zkušený řezač Slouk.

Soutěž v řezu révy vinné se koná již po deváté. Poprvé však mezi řádky vinic popického Sonberku. Z akce, která byla v počátcích pojatá spíše recesisticky, se vyvinulo klání, kde se scházejí ti nejlepší řezáči vinic.

Jak se dovídají i nezasvěcení, řez je jedna z nejdůležitějších prací vinohradníka. „Je první regulátor kvality sklizně. Říká se, že víno se dělá ve vinici a touto první prací se přispívá k jeho kvalitě," přibližuje předseda hodnotící komise a učitel Střední vinařské školy ve Valticích Jaroslav Osička.

Chyba = bod dolů

Právě porota rozhodne, kdo z účastníků soutěže se nakonec postaví na stupně vítězů. „Za ostřihaný keř se bude udělovat pět bodů. Za každou chybu bude sražený jeden bod," podotýká Osička.

Nejdříve se ke vinným keřům staví studenti ze soutěžní kategorie Junior.

Prásk. A je odstartováno.

Za patnáctiminutový limit musí každý soutěžící udělat potřebnou úpravu na pětadvaceti keřích. Někteří mají za zády své povzbuzovače nebo jen nestranné pozorovatele. „Dělá šikovně a rychle. Už je skoro na konci, tak už bude volat hurá, ne?" míní návštěvnice Božena Osičková z Velkých Bílovicích, kterou zručnost jednoho z Juniorů zaujala.

Závodníci ze starší kategorie Elite přihlíží také. Zkracují si čas před odstartováním druhého kola soutěže. Jsou mezi nimi nejen muži, ale i ženy. „Mám stejnou šanci jako oni," tvrdí například Marie Fornusková z Bzence, která na soutěž přijela poprvé.

Za pravdu jí dává i jediná vítězka historie soutěže Hedvika Osičková z Velkých Bílovic. „Jednou jsem byla druhá a jednou první. To se ještě soutěž konala ve Velkých Bílovicích. Zatím jsem pořád jediná ženská. Čekám, že přijde nějaká šikovnější, která mě zastoupí. Zatím však nevidím extra výsledek, tak uvidíme," podotýká zároveň jediná žena mezi porotci.

Důležitá je účast

To Stanislav Konečný z Čejkovic se přijel jen zúčastnit. „Před jedenácti lety jsem vyhrál nižší kategorii. Nad vítězstvím ale nepřemýšlím, konkurence je veliká. Někteří sem jezdí každý rok. Ale kdo vyhrál minulé ročníky, to jsem příliš nesledoval. Vím, že dvakrát vyhrál Staňa Škrobák z Čejkovic, takže nějaká čejkovická stopa tady je," vzpomíná Konečný.

A hned tak se nesmaže. Po sečtení bodů je rozhodnuto. Titulem nejlepší řezač se může opět pochlubit vinař z Čejkovic. A to Jaroslav Michna. Z řad Juniorů získal nejméně trestných bodů Jan Polehňa z Blatnice pod svatým Antonínkem.

Rozhovor s dvojnásobným vítězem soutěže v řezu révy vinné si můžete přečíst v sobotním vydáním Břeclavského deníku.