Konec zdůvodnil vážnými osobními důvody. „Cítím, že nastala doba, kdy už nedovedu městu jako jeho veřejný zastupitel více dávat. Připouštím, že tím mohu zklamat svoje voliče a příznivce, ale věřím, že právě oni moje rozhodnutí pochopí. Ostatní snad ocení, že uvolňuji místo pro jiného zastupitele, toho, který bude mít dost energie 
a zájmu přinést svému městu něco nového a dobrého. Vždy jsem oceňoval umění včas odejít, především u politiků 
a u sebe přece nebudu dělat výjimku," uvedl mimo jiné Kuchynka v obsáhlém prohlášení.

Připustil, že samosprávu opouští se smíšenými pocity. S hrdostí, nepochopením 
i křivdou. Chybí pouze lítost. „Opravdu nelituji, že jsem vykonal právě to, co jsem vykonal, stejně tak nelituji toho, že právě teď končím. Vše jsem vždy činil po dokonalém zvážení všech pro i proti a činím tak i nyní," ujišťoval devětačtyřice­tiletý muž.

Jediný z ODS

V hustopečském zastupitelstvu Kuchynku nahradí Marek Svoboda, jenž pracuje 
v logistické společnosti a ve městě například pořádá sportovní akce. Podle Kuchynkova spolustraníka a zastupitele Jiřího Kadrnky město ztrácí komunálního politika 
s velkými zkušenostmi. „Jeho starostování považuju za zcela nejlepší porevoluční období v Hustopečích. Město dosáhlo největšího rozvoje na všech frontách. Je velká škoda, že odchází," reagoval Kadrnka na oznámenou rezignaci. V nástupu Svobody naopak oceňuje posilu nezatíženou politickou minulostí.

Zapojení Kuchynky v práci zastupitelstva od loňského odchodu do opozice postupně ochabovalo. Podle starostky Hany Potměšilové (Sdružení nestraníků) měla náznaky o jeho konci v posledním půlroce. Ačkoliv se rozcházeli v názorech na řadu věcí, nakonec mnohdy dokázali najít shodu. „Že nemají lidé stejné názory, neznamená, že spolu nemohou vycházet," podotkla Potměšilová. A doplnila: „Na zasedání zastupitelstva chodil, nicméně jej zřejmě neuspokojovalo být nyní na druhé straně. Docela ho chápu. První zasedání se týkalo nemocnice, což pro něj bylo bolestivé téma. Stal se opak toho, co on chtěl. Na zastupitelstvech se neobjevovala témata, kde by mohl být aktivní," zamýšlela se Potměšilová.

Kuchynka byl po loňských volbách jediným z občanských demokratů, kterému vítězní nestraníci nabízeli spolupráci. Místo v některé z městských komisí ale odmítl.

Zastupitel Kadrnka naopak vidí v krocích současného vedení nedostatečný respekt ke Kuchynkově předchozí práci.